Kráska jménem lilie

Kráska jménem lilie

Letní období je charakteristické mohutným vegetativním růstem většiny rostlin, příroda a rostliny soustředí veškerou svoji sílu do kvetení a plození předtím, než přijde útlumový podzim. V tomto období je královnou na květinových záhonech především lilie, neboť většina odrůd lilií kvete v rozmezí červenec-srpen....

Letní období je charakteristické mohutným vegetativním růstem většiny rostlin, příroda a rostliny soustředí veškerou svoji sílu do kvetení a plození předtím, než přijde útlumový podzim. V tomto období je královnou na květinových záhonech především lilie, neboť většina odrůd lilií kvete v rozmezí červenec-srpen. Existují v mnohých barevných a tvarových kombinacích. Barvy jsou veskrze v teplé škále, tvary okvětních lístků a tvar květu je proměnlivý od čistých rovných linií po roztřepané okraje, které působí vesele a hravě. Květy lilie hýří barvami a šíří okolo sebe omamnou vůni, aby na sebe soustředily pozornost, a byly včas oplodněny, což zajistí budoucí generace nádherných květů.

Inspirace pro básníky i dobrá snídaně
Symbol čistoty, nevinnosti, bezmezné lásky, něhy a krásy, to je jen malý výběr z mnoha přívlastků, jimiž bývá tato květina charakterizována. Tisíciletá tradice v jejím pěstování a využívání předurčuje její výjimečnost. Lilie bývá považována za aristokratickou květinu. Kdysi bývalo její pěstování velmi výnosným obchodem. Na Dálném východě se lilie pěstují již po tisíce let. V Číně byly oblíbené nejen pro svou krásu, ale i pro léčivé účinky a kulinářské využití - jedla se poupata i rozvité květy.

V Evropě se lilie používala jako léčivá bylina až do začátku 19. století k léčení řady různých chorob. Nejspíš největší význam však lilie vždy měla jako zdroj inspirace básníků a spisovatelů. Řekové a později Římané zdobili své nevěsty liliemi jakožto prastarým symbolem nevinnosti a čistoty. Také Panna Maria se často zobrazuje s lilií. V pozdější době Američané dali lilii nový význam - pro Nový svět tato květina symbolizuje naději.

Kde a jak lilie pěstovat
Lilie miluje slunce, měla by se tedy vysazovat na slunná stanoviště, snese ale i přechodný polostín. Jinak vyžaduje dobře propustnou kyprou humózní půdu, na jaře a v létě bohatou zálivku, v zimním období však sucho.

Pokud chceme zahradu obohatit o tuto krásku, máme nyní příležitost. Její doba výsadby se blíží, s výsadbou můžeme totiž začít v srpnu, nejpozději začátkem září. Při výsadbě je dobré vědět, že cibule lilie stejného hybridu se vysazují ve skupinách alespoň 10 – 15 cm hluboko. Při výsadbě je třeba zajistit dobře propustný podklad nejlépe drenáží z písku. Cibule se vysazují bezprostředně po jejich nákupu, aby nevyschly. Na zimu je nutné čersvě vysazené cibule opatřit dostatečnou protimrazovou vrstvou např. z drcené kůry, chvojí atd.

Kráska ve váze
Lilie je díky své kráse a nápadnosti předurčena mít dominantní postavení ve vazbě. Vzhledem k tomu, že květy dokvétají postupně, tvoří poupata a polorozkvetlé květy jakýsi „podkladový materiál“, ke kterému je možno přidat rostlinu jemné textury. Výsledný efekt pak působí něžně a vzdušně, jako například v kombinaci s Gypsophila. Můžeme použít také jiné letní a veselé květy drobného charakteru, jako jsou například květy Tanacetum. Pokud se rozhodneme zkombinovat lilii s květinou většího květenství, dobře nám poslouží například drobnokvětá chryzantéma, která má veselý letní charakter. V této formaci byla květina zbavena listů, aby více vynikla drobná struktura jejích květů a rovné elegantní linie lilií, toto vše ve veselé a nápadné oranžové barvě.

Jak se o krásu postarat?
Trvanlivé řezané květiny mají ve váze dlouhou životnost - 12 až 14 dní. Poté, co si květinu přineseme domů, odstraníme listy, které by byly ponořené ve vodě, abychom zabránili jejich tlení. Do vázy nalijeme vodu a přidáme předem koupenou výživu pro řezané květiny, promícháme a květiny naaranžujeme ve váze. Voda by neměla sahat příliš vysoko, stačí 2 - 4 cm, záleží na velikosti květiny. Vodu vyměňujeme za 2-3 dny. Jen je potřeba dát pozor, aby nebyly jejich květy v blízkosti ovoce, které vylučuje etylén, jenž způsobuje rychlejší odkvétání.

Pro lilii jsou typické velké prašníky hojně pokryté pylem. Z oděvu se barevný pyl lilie nejsnadněji odstraňuje pomocí kousku lepicí pásky.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...