Pro řádné osvěžení

Pro řádné osvěžení

Jaro je za dveřmi, všichni se těšíme na první rozkvetlé květiny a nemůžeme se dočkat hřejivých slunečních paprsků. S příchodem teplých dní majitelé bazénu pookřejí a začínají ho připravovat na letní sezónu. Každý zpravidla ví, na co nesmí zapomenout a co ho čeká. Pokud se právě rozhodujete, zda si pořídit bazén, měli...

Jaro je za dveřmi, všichni se těšíme na první rozkvetlé květiny a nemůžeme se dočkat hřejivých slunečních paprsků. S příchodem teplých dní majitelé bazénu pookřejí a začínají ho připravovat na letní sezónu. Každý zpravidla ví, na co nesmí zapomenout a co ho čeká. Pokud se právě rozhodujete, zda si pořídit bazén, měli byste předem vědět, že náklady spojené s jeho koupí jsou prvotní. O vodu se totiž v průběhu sezóny musíte starat.

Údržba bazénu vyžaduje pravidelnou péči, a to i v případě, že ho opustíte na několik dní. Ponecháte-li ho dokonale čistý a udržovaný, pomůže vám běžná filtrace, která se spouští pomocí automatu, a pomalu rozpustná chlorová tableta ve skimmeru. Běžná údržba vody má svá pravidla.

První krok
Ještě než se začnete zabývat údržbou bazénu a vody v něm, je nutné zvážit, zda pro bazén máte správné místo. Nejedná se pouze o prostor, ale zároveň o okolní prostředí. V těsné blízkosti by neměly být vysazeny stromy, aby do vody dennodenně nepadalo listí a další nečistoty, ani prašné cesty či okrasná tráva v jeho blízkosti nejsou výhrou.

Pokud přeci jen zvolíme podobné místo, musíme počítat s tím, že si přiděláme práci s luxováním. Samozřejmě, že nemám na mysli klasický vysavač, ale speciální přístroj, kterým je třeba odstraňovat nečistoty ze dna bazénu i z vody. Ptáte-li se po ideálním prostředí, ve kterém je vhodné umístit bazén, pak většina odborníků pronese: vybudujte bazén uprostřed anglického trávníku a obložte ho krásnou dlažbou. Jenže kolik z nás takové podmínky je schopno vytvořit?

Není to žádná věda
Nemnoho, a tak se musíme připravit na běžnou údržbu spojenou čas od času s menšími problémy. Jenže ty přeci k životu patří. Jakmile odstraníte poslední nánosy, které přineslo zimní období, je nutné dopustit vodu do poloviny okénka skimmeru a zapnout filtrační jednotku. Na automatickém ovládání nastavíte požadovanou teplotu vody, upravíte hodnoty alkality, pH a množství chemických prostředků ve vodě. K nejvhodnější formě úpravy pomohou speciální tabletové testery, které koupíte v každé specializované prodejně s bazénovým příslušenstvím.

Obecně platí, že voda má být přefiltrována dvakrát během 24 hodin, přibližně jednou za týden by se měl propláchnout pískový filtr a voda by měla být stále mírně nad polovinou skimmeru.
Proti nečistotám se mnozí majitelé brání pomocí speciální zakrývací plachty. Ta rovněž spoří energii vydanou na ohřev vody a omezuje vypařování vody a chemických přípravků. V nabídce jsou nejrůznější tipy, nejčastěji využívanou je plovoucí žaluziová roleta. Samotnou kapitolou jsou speciální bazénové zakrývací systémy, které prodlužují koupací sezónu.

Když se údržba nedaří
Někdy se může stát, že se ideální chemické složení vody nedaří udržovat. Může na to mít vliv změna počasí, nebo to, že do vody naskákalo najednou více osob. Pozná se to podle mléčného zakalení vody, které se objeví, pokud nepřizpůsobíte obsluhu změně počasí. Tehdy pomůže takzvaný chlorový šok, což je troj až pětinásobek chlorového přípravku, než jsou maximálně povolené hodnoty (0,6 mg/l). Pokud tuto „léčbu“ použijete, pak není vhodné se v bazénu koupat, dokud hodnota chloru nepoklesne na povolenou míru. Proti řasám bojujeme algicidem. Po něm řasa zčerná a lze snadno vysát ze dna bazénu. Během podobných úprav vody nesmíme zapomenout na filtraci, která by měla jít po celou dobu čištění.

Ideální hodnoty:
Alkalita: 100-125
pH: 7,2-7,4
volný chlor: 0,3-0,6 mg/l

Vysoké pH (zásadité) zvyšuje vodní zákal a způsobuje dráždění očí i pokožky. Voda je zpravidla cítit po chloru
Nízké pH (kyselé) způsobuje blednutí barev na plastových částech a rezavění kovových částí

-Petr Malý-

Komentáře

Načítám komentáře...