Zeleninová zahrádka v květnu

Zeleninová zahrádka v květnu

Květen je obdobím, kdy se budeme věnovat především sázení a setí. Můžeme však již začít užívat i vlastní úrody. Nejprve samozřejmě "nahlédneme" do fóliovníků a pařenišť, v teplejších oblastech se už ale můžeme vypravit za čerstvými kuchyňskými zásobami přímo na vlastní záhon. A co tam najdeme? V tuto dobu už sklízíme...

Květen je obdobím, kdy se budeme věnovat především sázení a setí. Můžeme však již začít užívat i vlastní úrody. Nejprve samozřejmě "nahlédneme" do fóliovníků a pařenišť, v teplejších oblastech se už ale můžeme vypravit za čerstvými kuchyňskými zásobami přímo na vlastní záhon.

A co tam najdeme?
V tuto dobu už sklízíme ředkvičku, rané odrůdy kedluben a květáku, kapustu, hlávkový salát, reveň i kuchyňskou cibuli a šalotku. Prázdné záhony nenecháme dlouho zahálet a ihned po sklizni je připravíme pro nový výsev nebo výsadbu. Abychom byli s úrodou spokojeni i v následující sklizni, je třeba dodržovat zásady správného střídání plodin a nepěstovat po sobě stejné druhy zeleniny nebo plodiny, které mívají stejné škůdce.

Co, kdy a jak sázíme?
V první polovině měsíce to bude zejména celer a majoránka, v druhé polovině po odeznění "zmrzlých mužů" už můžeme vysazovat prakticky všechny druhy teplomilné zeleniny, ať už se jedná o rajčata, papriku, okurku, baklažán nebo novozélandský špenát, bazalku a další aromatické rostliny.

K výsadbě si vybereme pokud možno některý z podmračených dnů, kdy nepraží přímé sluníčko a rostliny se lépe ujímají. Dobře zakořeněné sazenice můžeme ke konci měsíce začít přihnojovat doporučenými hnojivy pro ten který druh zeleniny. Z tradičních prostředků jmenujme například Cererit, který se rozhazuje mezi řádky. Výborným hnojivem je i pravá močůvka rozředěná v poměru 1:4.

Na otevřený záhon už můžeme vysévat i okurky, tykve či fazole nebo pozdní karotku. Při čtení obalového letáčku se zaměříme zejména na dobu klíčivosti a vysejeme semínka tak, aby začala klíčit až po odeznění posledních nočních mrazíků.

Na záhoncích se vzešlými výsevy z dubna a března zatím pečlivě kypříme půdu a jednotíme rostlinky. Některé vytrhané rostlinky, zejména kuchyňskou cibuli, můžeme znovu zasadit na volný záhon. Zvláště za slunných dnů dbáme na vydatnou zálivku, kterou provádíme pokud možno rozptýleným proudem. Stejně jako v případě vysazené zeleniny můžeme i tentokrát začít s přihnojováním minerálními hnojivy, které opakujeme zhruba po 14 dnech.

Chráníme svou úrodu
Abychom se o svoji úrodu nemuseli dělit se škůdci, je třeba již teď věnovat určitý čas i ochraně. Například košťáloviny bývají v tuto dobu často napadány dřepčíky, které v jejich listech vykusují drobné otvůrky a často dokáží zničit rostlinky ještě dříve, než stačí vyklíčit. K ošetření napadených rostlin používáme například Karate 2,5 WG nebo Zolone 35 EC.

Dalším nebezpečným škůdcem je květilka zelná, jejíž larvy okusují kořínky mladých rostlin a později hlavní kořen. Jako ochranný přípravek lze použít Sumithion Super, který je ovšem účinný proti první generaci těchto škůdců. Je proto třeba věnovat pozornost krčkům mladých rostlinek, kam začátkem května samičky kladou vajíčka.

Pro krásu i užitek
I když se na každou novou sklizeň pokaždé znovu těšíme, přece jen své maličké zeleninové záhonky okopáváme, plejeme a zaléváme spíše pro radost. Aby naše potěšení bylo ještě větší, můžeme tato malá políčka současně proměnit i v kvetoucí zahrádku. V poslední době se stále častěji objevují mezi užitkovými rostlinami i okrasné. K nejznámějším patří aksamitník, všeobecně známý jako afrikán, který láká hýřivými barvami včelky a čmeláky, ale současně odpuzuje nebo dokonce ničí některý škodlivý hmyz, jako je například hlístnice. K dalším okrasným rostlinám vhodným jako doplněk zeleninového záhonku patří například nízká plamenka, můžeme však využít i některých kvetoucích aromatických rostlin. Většinou je sázíme po okraji záhonku na vzdálenost 25 až 40 cm od zeleninových řádků.

-ra-

Komentáře

Načítám komentáře...