Zelenina v červnu

Zelenina v červnu

V prvním letním měsíci se nám na zeleninové zahrádce prolíná několik činností najednou. Těšíme se už z první sklizně, snažíme se pečovat o sazenice na záhonech a zároveň vyséváme i nové plodiny. Během měsíce postupně sklízíme ranou zeleninu k přímému konzumu. V tuto dobu už si můžeme pochutnat například na vlastním...

V prvním letním měsíci se nám na zeleninové zahrádce prolíná několik činností najednou. Těšíme se už z první sklizně, snažíme se pečovat o sazenice na záhonech a zároveň vyséváme i nové plodiny.

Během měsíce postupně sklízíme ranou zeleninu k přímému konzumu. V tuto dobu už si můžeme pochutnat například na vlastním salátu, zelí, kapustě, kedlubnách nebo hrášku. Ke konci června už často začínáme sklízet i rané brambory. Uvolněné záhony lehce zryjeme, pohnojíme a znovu osadíme pozdními nebo krátkodobými druhy zeleniny. Může to být třeba pozdní zelí nebo kapusta, růžičková kapusta, kadeřávek a pór z předpěstované sadby. Držíme se přitom zásady nedávat na stejné místo stejný druh zeleniny. Pro následný výsev je například vhodný hlávkový salát, kopr, mangold, dřeňový hrách, keříčkové fazole, mrkev, ředkvičky a ředkev.

Škůdci
Nedostatečné střídání plodin má za následek nižší výnosy a oslabení rostlin vůči škůdcům. Zejména mrkev, petržel a jahody bývají v takovém případě napadány půdními parazity. Určitou prevencí a zároveň vhodnou dekorací jsou afrikány neboli aksamitníky, které vysadíme na místa, kde příští rok chceme uvedené rostliny pěstovat.

Nezapomínejme ani na ostatní škůdce, zejména housenky, které dokáží napáchat značné škody především na mladé zelenině. Jako prevence někdy postačí jemný proud vody, který podle možností nasměrujeme i na spodní části listů. Jestliže už housenky stačily naklást vajíčka, ze kterých se vylíhly larvy nebo malí nazelenalí červíci, pokusíme se je nejprve sebrat a zlikvidovat, při větším napadení již musíme sáhnout k chemické ochraně. K doporučeným prostředkům patří například Karate 2,5 WG.

Pozorně si prohlédněme zejména košťáloviny, které bývají napadány mšicí zelenou. Poznáme ji podle bělavých voskových výměšků na povrchu půdy v okolí rostliny. Na ochranu proti tomuto škůdci můžeme použít Fosfotion 50 nebo Pirimor 25 WG. Celer je zase třeba ochránit proti listové skvrnitosti. V tomto případě můžeme použít například Kuprikol nebo Champion 50 WP.

Nová výsadba
Pokud se nám podařilo všechny škůdce zlikvidovat, buďme rádi. Jestliže se na naší zahrádce vůbec neobjevili, buďme ještě raději a pusťme se do příjemnější práce. V první polovině měsíce nás ještě čeká vysazení rané odrůdy růžičkové kapusty, rané a polorané odrůdy kedluben, kadeřávku a polopozdní odrůdy hlávkového zelí. V druhé polovině měsíce k nim přibude ještě pór a květák. Po výsadbě je třeba hlídat počasí a pamatovat na pravidelnou zálivku, popřípadě i přihnojování. V druhé polovině měsíce můžeme také vysévat karotku, kterou je rovněž třeba pravidelně zalévat.

Péče o sazenice
Osázené záhony zatím okopáváme, zbavujeme plevele a hnojíme. Některé druhy zeleniny, především rajčata, papriku, okurky, melouny a mladé košťáloviny, je vhodné nakopčit. Při okopávání okurek, tykví a melounů ovšem dáváme pozor, abychom nepřevrátili jejich výhonky. Postupně vyvazujeme tyčková rajčata a vyštipujeme jim z úžlabí listů postranní výhony. Úplně stačí, když jim ponecháme pouze jeden až dva. Mezi řádky obnovíme nebo nově vyhloubíme rýhu na zalévání, protože rajčatům nejvíce vyhovuje zavlažování spodem.

Povrch půdy pod rajčaty nekypříme, protože koření poměrně mělce. Nejlépe uděláme, když ji namulčujeme čerstvě posečenou a rozsekanou trávou, popřípadě zakryjeme černou fólií. Obdobně postupujeme i u paprik, které mají rovněž rozprostřeny své kořeny při povrchu půdy. Pokud tyto rostliny pravidelně zaléváme a dodáváme jim živiny, rostou v tomto období jako z vody. Proto se vyplatí dát jednotlivým rostlinám opory, aby se nekácely.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...