Pergola a její sestry...

Pergola a její sestry...

...Neboli česky loubí patří k důležitým prvkům zahradní architektury. Tato vzdušná stavba nejenom vytváří intimní zátiší a často také zkrášluje terasu, ale může být i zajímavým řešením pro zahradní cestičku, impozantním vstupem do další části zahrady či jen oporou pro nádherné popínavé růže./> d k nám přišla?> /> Ve...

...Neboli česky loubí patří k důležitým prvkům zahradní architektury. Tato vzdušná stavba nejenom vytváří intimní zátiší a často také zkrášluje terasu, ale může být i zajímavým řešením pro zahradní cestičku, impozantním vstupem do další části zahrady či jen oporou pro nádherné popínavé růže.

Odkud k nám přišla?

Ve střední a severní Evropě začaly pergoly zapouštět své kořeny v období renesance. Oblíbené byly například v Anglii, kde vytvářely především jakousi krytou alej. Tato loubí bývala osázena habry nebo horskými jilmy, jejichž větve bývaly tvarovány podle oblouků pergol. Vytvářely tak jakési dlouhé i kratší tunely, jež spojovaly domy s altánky a besídkami.

Kam s ní?
Záleží na mnoha okolnostech. Na velikosti zahrady, její dispozici, na svažitosti terénu. Kolik prostoru jí budeme chtít věnovat a k jakým účelům si ji pořizujeme...

Můžeme začít například s jednoduchou mřížovou konstrukcí, kterou si koupíme už hotovou v zahradnických potřebách či prodejnách zahradního nábytku. Půjde o nevelký obdélníkový rám vyplněný kostkami či kosočtverci mřížoví, který zapustíme v blízkosti stěny domu či zahradní zídky a zasadíme u jeho paty popínavé rostliny dle naší volby. Nebo jsme se rozhodli, že naší popínavé krasavici - růžičce už nestačí jen plot či stěna garáže a přemístíme ji do centra pozornosti, kde jsme pro ni připravili rovněž již hotově zakoupený nosný oblouk.

Pokud však nejsme „žádní troškaři“ a chceme si vybudovat na své zahrádce či terase kryté a stinné posezení v závětří, je jasné, že téma pergola nás bude zaměstnávat i po několik týdnů, záleží na tom, dáme-li se do kutění či svěříme tuto práci specializované firmě.

Královna pergol = pergola pro posezení

Střešní pergola
Máme-li na svém domku plochou střechu či můžeme využít společné střešní prostory v činžovním či panelovém domě, případně velké balkony, můžeme i zde postavit pergolu. Střešní pergola dokáže vytvořit příjemné prostředí i ve městě a oddělit hluk velkoměsta a výhled na nejbližší nepříliš pěkné domy od našeho soukromí. Vytváří nám tak iluzi pobytu v přírodě na dosah našeho bytu.
Rozhodneme-li se pro stavbu na střeše, nesmíme zapomenout sledovat dispozice naší malé zahradní architektury i při pohledu na střechu zvenku. Co se nám líbí, nemusí pak působit esteticky.

Převýšení rovné střechy zahradou musí být úměrné výšce budovy. Je třeba také počítat s váhou celé konstrukce včetně rostlin a s jejím působením na střešní krytinu. Musí se případné problémy řešit už při vytváření projektu. Dodatečně je nezbytné vše prověřit staticky, pokud to bude nutné, musí se udělat potřebné úpravy.

Besídky
Když se nám povedlo vypořádat se stavbou pergoly, možná, že se někteří z nás rozhodnou pro besídku. Ta má většinou kruhový nebo mnohoúhelníkový tvar, je stavěná z dřevěných prvků, má pevnou střechu, často se střešní krytinou, a je tudíž dobrým útočištěm před náhlou dešťovou přeháňkou. Stěny jsou částečně pevné, tedy ve své dolní části, v horní části najdeme otvory místo oken. Besídka ještě stále působí vzdušným dojmem, ale už na ní mohou vyniknout zdobné prvky – například dřevořezba či zdobné ornamentální kladení kulatiny, barevné provedení atd. Někdy bývá besídka také porostlá popínavými rostlinami.

Altánky

Altány dříve sloužily k meditacím, čajovým dýchánkům za špatného počasí, k četbě či k hrám dětí. Dnes se často stávají skladišti zahradního nářadí, což je docela škoda.

Dřevo, nebo kov
Středomořský typ upřednostňuje kombinaci dřevěného mřížoví s kamennými nebo pískovcovými sloupy. V našich zahradních podmínkách se však většinou daří typu německému, což je celodřevěná konstrukce překlenutá ráhnem a upevněná v ocelových kotvách. Dřevo bývá v přírodních barvách, nejčastěji se mírně přibarvuje do červena nebo do tmavohněda, oblíbený je také bílý nátěr. Přibližně každých pět let je třeba dřevěnou konstrukci přesmirkovat a znovu natřít.

Chceme-li použít ke stavbě drobné zahradní architektury železo a ocel, musíme si uvědomit, že tyto materiály nejsou odolné proti vzdušné vlhkosti a snadno korodují. Je třeba je chránit vhodným nátěrem. V 19. století se používala v zahradní architektuře litina, dnes jde především o ocel. Litinu či olovo můžeme použít u pergol jako konstrukční materiál, výplňový prvek či ve funkci spojovacích a doplňkových částí stavby.
Dnes se také prodávají pergoly z plastických hmot, které mají imitovat dřevo nebo kov, ovšem milovníci všeho živého určitě upřednostní přírodní materiály.

-daš-

Komentáře

Načítám komentáře...