Ovocná zahrádka v září

Ovocná zahrádka v září

Sadaři ví, že právě toto období je poslední přípravou na následující sklizeň. Vzhůru tedy do sklepa, který musíme připravit na...

Sadaři ví, že právě toto období je poslední přípravou na následující sklizeň. Vzhůru tedy do sklepa, který musíme připravit na skladování ovoce a zeleniny. Prohlédneme ho, uklidíme a vyčistíme, případně nastříkáme nějakým protiplísňovým prostředkem. Natřeme stěny vápnem a modrou skalicí a během teplých dnů pořádně vyvětráme. Teprve pak, když je vše včetně polic, lísek a bedýnek s pískem připraveno, můžeme vyrazit do sadu a ještě chvíli se těšit ze zlátnoucích i červenajících plodů. Ale žádné lenošení! Září je ryze pracovní měsíc i v zahradě ovocnáře.

Jabloně
V této době začínají opadávat plody zimních odrůd jablek. Pro kontrolu je rozřízneme, a když zjistíme, že jsou jejich semena hnědá, můžeme je sklidit. Ale pozor, abychom něco neuspěchali, hlavní sklizeň nastává až v říjnu. Některé ovoce dozrává nerovnoměrně a sklízí se někdy i nadvakrát či natřikrát. Plody vystavené slunci dozrávají dříve než jablka ze zastíněné části koruny stromu. Ovoce ze zákrsků a palmet jabloní štěpovaných na spoře rostoucích podnožích dozrává také dříve než na kmenových tvarech pěstovaných na semenáčích.

Ze zimních jablek ukládáme na zimu především odrůdy: Banánové zimní, Bláhovo oranžové, Breuhahnovo, Coxovu renetu, Delicious, Hájkovu muškátovou renetu, Idared, Jonathan, Mac Intosh, Ontsario, Spartan, Staymared, Starking, Starkrimson, Wealthy, Zvonkové a řadu dalších. Pro uložení češeme jablka suchá a se stopkou, nepoškozená a v plné zralosti.

Slivoně
V září dozrávají také švestky, slívy a končí sklizeň pozdních broskví. Švestky a slívy zčásti sušíme a zpracováváme na kompoty, případně rozvařujeme na klevelu a povidla. Zralé, nečervivé švestky, sklizené s větvičkami a podložené síťovinou se zavěšují nad hladinu vody ve studni. Nízká stejnoměrná teplota a vysoká vlhkost vytvářejí příznivé podmínky k uchování švestek do pozdního podzimu.

Další práce v sadu
Připravujeme také jámy na výsadbu nových ovocných stromků. Do půlky měsíce dokončujeme zkracování výhonů u broskvoní a prosvětlujeme jim koruny stejně jako meruňkám. Začátkem září jsou výhony ještě ohebné a plné mízy, proto je můžeme lehce ohnout nebo zaštípnout. V této době nepouštíme téměř zahradnické nůžky z ruky. Tvarujeme stromky, především palmety, vystříháváme také odplozené a přebytečné výhony maliníku.

Vinná réva
Stolní odrůdy révy v našich podmínkách dozrávají po celé září až do října. Musíme je chránit před nenechavými ptáky jemnými sítěmi. Se sběrem ale příliš nespěcháme, a pokud hrozny nehnijí, ponecháváme je co nejdéle na keřích, aby dostatečně zesládly. Pro sklizeň si vyhlédneme slunečné počasí. Hrozny se dávají do přepravek z umělé hmoty. Sklizené hrozny se zpracovávají či konzumují co nejdříve, aby se nezapařily. Ve vinném sklepě při zpracování hroznů na víno musíme dodržovat úzkostlivou čistotu a řídit se zavedenými pravidly.

Jahodník
V září přihnojujeme jahodové záhony dobře vyzrálým kompostem a důkladně je zaléváme, zvláště když je suchý rok. Sazenice z kontejnerů můžeme vysazovat až do konce měsíce. Sázíme je na záhony široké 1,2 m, mezi řadami necháváme vzdálenost asi 40 cm a v řadách vysazujeme rostliny na vzdálenost 25 – 30 cm. Pozor na to, abychom nezasadili jahodník příliš hluboko. Může se nám pak stát, že srdíčko rostliny utopíme v zemi, a to pak začne uhnívat. Uvědomme si, že jahodníky už od srpna zakládají budoucí květy a jak o ně v této době pečujeme, se odrazí na úrodě v příštím roce.

Sklizeň borůvek
Mohli byste namítnout, že ty se už přece začaly sklízet v červnu a poslední byly k mání v červenci. Ale to jde o volně rostoucí lesní borůvky. V zahrádkách dnes pěstujeme velkoplodé, tzv. americké borůvky, kterých je řada odrůd, a při správném načasování můžeme na své zahrádce sklízet borůvky i v září. Zahradní borůvky na podzim také prořezáváme, ale první řez je vhodný až 4 – 5 let po výsadbě. Počkáme však na konec podzimu, když listy opadají, neboť velkoplodé borůvky mají na podzim krásně do červena zbarvené listy, které jsou ozdobou zahrady.

-šum-
Foto: www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...