Říjen v ovocné zahrádce

Říjen v ovocné zahrádce

Říjen je pro každého pěstitele ovoce mezníkem, který neúprosně hlásí postupný nástup úplného vegetačního klidu. Tak honem na to!

Je to čas sklizně pozdních odrůd, ale též ošetřování starších a sázení nových dřevin i zakládání kompostu. Počasí nás v tuto dobu dokáže pořádně pozlobit, ale když se vyjasní, neudrží nás nic doma. Brodíme se barevnou řekou spadaného listí, odmykáme zahradní branku, a pak už si jen řekneme:

A jdeme na to!

I v ovocné zahrádce už nám definitivně dozrávají poslední odrůdy zimních jablek, které sklízíme i se stopkami postupnou probírkou. Plody s utrženými stopkami nebo i mírně natlučené co nejrychleji zpracujeme. K uskladnění použijme pouze zdravé a nepoškozené kusy.

Pamatujme, že

Už během sklizně můžeme ovocné stromy lehce okopat a přihnojit kompostem nebo jednosložkovými fosforečnými a draselnými hnojivy. Po sklizni důkladně očistíme jejich kůru železným kartáčem od borky. Ta bude určitě plná škůdců, a proto ji nebudeme dávat na kompost, ale spálíme nebo zakopáme do hlubší jámy a zasypeme vápnem.

Pamatujme i na lepové pásy, které se stanou pastí dalších škůdců. Pokud jsme se v předchozích měsících stejně poctivě starali i o sklizené slivoně, můžeme jejich lepové pásy plné škodlivého hmyzu už nyní spálit a nahradit novými.

Jdeme sázet!

Po opadu listí až do listopadu můžeme též sázet jabloně, hrušky, slivoně a keře bobulovin. Máme-li něco takového v úmyslu, je už nyní nejvyšší čas k vykopání jam. Zakoupené dřeviny, které nezvládneme okamžitě vysadit, založme kořenovou částí do země. Než se pustíme do vlastního sázení, zkrátíme nůžkami mírně jejich kořeny i nadzemní část (je třeba odstranit zejména poškozené a uhnilé části) a na chráněném místě ponoříme celý kořen zhruba na jeden den do nádoby s vodou nebo jílovitou kaší. Před vlastním sázením zatlučeme do země lehce opálený opěrný kůl, který by měl budoucí stromek podpírat a chránit před větry ze severní strany.

Teplomilné druhy ovoce, jako jsou kiwi, broskvoně, meruňky, ale i ořešáky a ostružiny, už nesázíme. Založíme je v kůlně či na jiném chráněném místě do země a s jejich vysazením na otevřený prostor počkáme až na jaro.

Je libo maliny?

Jestliže se nám v létě vždy sbíhají sliny při pohledu na sousedovy šťavnaté plody malin a usedá nám srdce nad naším prázdným talířem, nezoufejme. Vše se dá ještě napravit. Nyní je k tomu nejvhodnější čas. Keříky maliníku se vysazují na slunném nebo poloslunném místě – většinou u plotu. Na půdu není tento keř příliš náročný, vyhovuje mu jakákoliv zem kromě mokrých jílů a suchých štěrků. Přesto nám bude vděčný za dostatek humusu a vápna v půdě.

Tyto rostliny se většinou nevysazují jako solitéry, ale v řadě na vzdálenost 60 cm až 1 m. Nedoporučuje-li prodejce jinak, zkrátíme i těmto sazenicím nadzemní část přibližně na 40 cm a současně upravíme i kořen. Aby se keříky mohly hned z jara nerušeně vyvíjet, je dobré už nyní udělat drátěnou oporu. Stačí na každém konci zatlouct po stranách dva kolíky vzdálené asi 60 cm od sebe a ve výšce 1m napnout drát. Můžeme samozřejmě použít i jeden kůl ve tvaru kříže se stejnou roztečí. Dráty pak upevníme na jeho ramena.

-ra-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...