Schody v zahradě - praktický i efektní prvek

Schody v zahradě - praktický i efektní prvek

Rovná zahrada je trochu nuda. Ta ve svahu je v mnohém zajímavější - plná poutavých zákoutí, ale bez schodů se v ní neobejdeme.

  <p>
      <a href="/userdata/images/22114vzschody1.jpg" rel="imagebox-artg">
          <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 233px" alt="" hspace="10" src="/userdata/images/22111zschody1.jpg" align="right" vspace="5" border="0" />
      </a>Zahradní schodiště obohacují prostor svým stylem, nápaditostí. V příkrém terénu jsou ale také samozřejmě nutností. Některé zahrady majitelé vybudovali na neuvěřitelně příkrém svahu, i se vším, co do zahrady patří, a to s takovou fantazií a umem, že je třeba smeknout. Někde totiž zahradu tvoří jen a pouze schody a užší či širší terasy; zahrada je v podstatě kombinací pouze těchto dvou prvků. Lze si jen představit, jak namáhavé muselo být vybudování takovýchto zahrad, které někdy vídáme třeba kolem&nbsp;starých vil. </p>

Jak na to...

Některé zahradní schody kutilové zvládnou sami, na jiné přizveme zednickou partu - a ty nejnáročnější se většinou staví v rámci jednotné realizace celé zahrady. V každém případě by ale měly vždy ladit s celkovým pojetím zahrady, jsou totiž jejím nedílným a velmi viditelným prvkem. Záleží, zda pojmeme zahradu jako tradiční květinovou, nebo je navržena třeba jako orientální, vodní, klasická - tak i schodiště i pěšiny mohou být dřevěné, cihlové, kamenné, dlážděné - anebo kombinované, což je asi dnes nejčastější případ a rozhodně trend. Každá zahrada je originál a schody do ní musí prostě zapadnout.

 • Schodiště vždy musí být bezpečné a pohodlné, musí dát možnost zastavit se na něm a rozhlédnout se po zahradě.
 • Schody spojují různé úrovně zahrady. Aby cesta zahradou nebyla tak jednotvárná či namáhavá, schodiště se často přerušuje teráskami, podestami, vyhlídkami, odbočkami, nebo se jednoduše střídají schody s cestou.
 • V náročnějším terénu, u strmějšího schodiště by nemělo chybět zábradlí.
 • Kameny zdí a schodišť starých zahrad bývají pospojovány pouhým jílem. Můžeme se zde nechat inspirovat a využít v případě volněji pojaté zahrady.
 • Na odpočívadlech cihlových nebo kamenných schodišť můžeme nechat volná místa mezi cihlami či kameny a osadit je skalničkami. Schody tak doslova ožijí.
 • Vytvořme si terén pro schodiště! Naprostá rovina v zahradě nudí. Vytvarovat ji lze s pomocí spousty zeminy, která zde zbyla třeba po kopání základů domu či garáže. Vymodeluje terén a hned jsou tady svahy a kopečky a údolí, jako stvořené k výstavbě schodišť a vyhlídek.
 • Zahrada klasická vyžaduje klasické materiály. Připomíná-li naše rozlehlá zahrada anglický park, hodí se sem žula, pískovec, mramor...
 • Schodiště z opracovaných kamenů můžeme studovat třeba v historických zahradách šlechtických sídel. Inspiraci najdeme, zejména pokud jde o oblouková schodiště, ale také různé prvky, jako sloupky, balustrády, kamenné květináče či amfory obklopující schodiště.

Aby se schody nesmekaly

Na bezpečí je nutno dbát u každého materiálu použitého v exteriéru a především pak na schodiště, po nichž nechodíme pouze za letních slunečných dnů, ale musíme na ně bezpečně vystoupat, i když jsou třeba pokrytá jinovatkou či zasněžená. Nebezpečná ledovka, námraza a náledí, to všechno ničí méně kvalitní a méně odolné materiály. Vždy si proto důkladně rozmyslíme volbu materiálu a zkonzultujeme ji, a nejlépe hned několikrát - s výrobcem či prodejcem, se zedníkem a ještě třeba se zahradním architektem.

-ag-
Foto: https://www.profimedia.cz/  

Komentáře

Načítám komentáře...