Liliovka: květina jak vylovená z moře

Liliovka  2

Autor: www.thinkstock.cz

Liliovka (Tricyrtis hirta) je otužilá trvalka, kterou můžeme nejvíce obdivovat na podzim, kdy rozkvétá. Její květenství působí neskutečně exoticky, jako by tato rostlina spíše patřila do tropického pralesa nebo na korálové útesy.

Vzpřímené nálevkovité květy se rozvírají do hvězdice, ze které ční pro nás zcela nezvykle rozvětvený pestík připomínající mořskou sasanku. Když k tomu přidáme sněhově bílou barvu s výrazně fialovým žíháním, můžeme si myslet, že jsme na jiném kontinentu. Exotickým dojmem působí i vzpřímený až obloukovitě skloněný a většinou chlupatý stonek, který jakoby obrůstají podlouhlé kopinatě tvarované listy s výrazným žilkováním a hustě uspořádanými chloupky.

CELOU NAŠI ENCYKLOPEDII KVĚTIN NAJDETE ZDE

Liliovky, kterým také říkáme trojhrotky, patří k méně početnému rodu, který zahrnuje přibližně 16 druhů vytrvalých bylin s krátce plazivými oddenky, s nimiž se můžeme setkat většinou ve vlhkých lesích nebo na horských svazích východní Asie v oblasti táhnoucí se od východního Himaláje až po Filipíny. Šlechtěné kultivary většinou dorůstají výšky okolo 60 cm, a proto se pěstují jako okrasné rostliny zdobící podrosty listnatých stromů.

Květenství

Jedná se o typicky podzimní rostliny, které u nás rozkvétají během září a října, na slunných stanovištích už v srpnu. Květy se výborně hodí k řezu.

Pěstování

Liliovka  1

Autor: www.thinkstock.cz

Trojhrotky jsou pěstitelsky poměrně náročné rostliny, které vyžadují dostatečně vlhkou a propustnou humózní půdu mírně kyselé reakce a slunné nebo mírně zastíněné stanoviště chráněné před větrem.

Přestože se jedná o mrazuvzdorné rostliny, nemusí se s našimi holomrazy vždy dobře vyrovnat, a proto je musíme na zimu zakrýt dostatečně velkou hmotou mulčovací kůry, případně i chvojím.

V období růstu musíme dbát, aby půda nikdy úplně nevyschla a občas rostlinám přilepšit kapalným hnojivem. Zejména v jarním období si dejme pozor na slimáky, kteří mají spadeno na mladé listy.

Množení

Liliovka  3

Autor: wikimedia commons

Semena vyséváme bezprostředně po sklizni do nádob umístěných ve studeném pařeništi, kde necháme semenáčky přečkat první zimu. Na záhon je vysazujeme 10 až 15 cm hluboko a okolo kořenů přidáme rašelinu.

Liliovku můžeme také množit dělením trsů, které provádíme brzo z jara, kdy je rostlina ještě v klidu.

Komentáře

Načítám komentáře...