Prosinec v užitkové zahrádce


Autor: Thinkstockphotos.com
Prosinec patří k měsícům, kdy by převážná část zahrádky měla odpočívat, aby načerpala dostatek sil na jaro, ale znáte to. Chvíli mrzne, pak zase prší a ručička teploměru skáče jako zběsilá. Musíme proto udělat maximum, abychom dopad rozkolísaných teplot co nejvíce zmírnili. Ochrana před prudkými slunečními paprsky a vydatné zalévání v době sucha patří k nejzákladnějším povinnostem, na ostatní práce už budeme mít relativně více času a mnohdy se při nich i zrelaxujeme.
Během jasných dnů si v klidu můžeme projít celou zahrádku a objevovat nejvhodnější výhonky pro řezání roubů. V tuto dobu to budou třešně a višně, ostatní peckoviny až na přelomu prosince a ledna.
Stromky a keře
Odebíráme je šikmým řezem zdravých jednoletých výhonů, nejlépe z horní a na jih obrácené části koruny. Vyhýbejme se tzv. vlkům, což jsou přehuštěné a slabé výhony kolmo rostoucí vzhůru.
Po označení jmenovkami založme rouby do bedýnky s vlhkým pískem, kterou umístíme ve studeném sklepě. Lze je však také zapíchat do země na severní straně budovy nebo stromu a zahrnout hlínou.
Keře bobulovin teď necháme s nožem na pokoji, ale zaměříme pozornost na půdu mezi jednotlivými dřevinami. Určitě bychom ji měli prohodit kompostem a máme-li tu možnost, tak i prolít močůvkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Za bezmrazého počasí lze také provést postřik všeho ovocného stromoví a křovin. Počítejme však s tím, že nebude tak účinný jako zjara.
Při přípravě na zimu už myslíme i na jaro
Konečně se můžeme pustit do odstraňování už neplodících stromů a za bezmrazého počasí také do kopání jam pro jarní výsadbu. Měli bychom je po okraj zaplnit listím a drobnými větvičkami, aby v nich neuvízla potulná zvířátka.
Nevlídného počasí pak můžeme využít k ošetření nářadí. Určitě bude třeba odpojit hydrant, vypustit hadice, očistit a nabrousit krumpáče, motyky i rýče.
Nezapomeňte na zeleninovou zahradu
V zeleninové zahrádce život nekončí ani v prosinci. Ze záhonů můžeme ještě v tuto dobu sklízet zimní salát, špenát, růžičkovou a kadeřavou kapustu, mnohde i čínské zelí.
Záhonky, které jsme už vybrali do posledního kousku zeleniny, lze v tuto dobu ještě nahrubo zrýt a prohodit kompostem nebo uleželým hnojem.
Krátkých zimních dnů lze dobře využít k přípravě zeleniny k rychlení. Můžeme si vybírat z petržele, pažitky, kadeřavé kapusty nebo mangoldu. Na rozdíl od čekankových puků, které potřebují k rychlení tmu, vyžadují všechny jmenované druhy dostatek světla.
Stálý přísun vitaminů lze také zajistit domácí sklizní řeřichy. K pěstování nám plně postačí okenní parapet a miska s vlhkou vatou, po níž rozhodíme semínka. Kýžené úrody se dočkáme už během dvou až tří týdnů.
Majitelé vytápěných skleníků v nich mohou v tuto dobu bez obav pěstovat salát, ředkvičky nebo kedlubny. Musí však počítat s tím, že obsah dusičnanů bude v zimním období o něco vyšší.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...