Co a kdy vysadit v květnu

S vysazováním sazenic ještě počkáme
S vysazováním teplomilných druhů zeleniny (rajčata, papriky, cukrové melouny, lilky a okurky) na otevřený záhon musíme počkat do odeznění mrazíků, což bude okolo 20. května.

Autor: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Život v zeleninové zahradě se teď točí skoro pořád okolo setí a sázení. Kdo má alespoň pařeniště nebo fóliovníky, už je na začátku měsíce jistě osadil předpěstovanými sazenicemi cukrových melounů, lilků a okurek, za příznivého počasí i paprik a rajčat. A kdy je vysadit ven?

Pokud chceme tyto druhy teplomilné zeleniny vysázet rovnou na otevřený záhon, musíme počkat do odeznění mrazíků, což bude okolo 20. května. Pak k nim můžeme přidat i majoránku, bazalku, novozélandský špenát a celer.

S výsevem naopak nemusíme otálet ani den. Máme-li připravená semena tykví, fazolí nebo okurek, šup s nimi ven. V hlíně bezpečně přečkají ledové muže a s oteplením nám vzejdou v plné parádě.

Čekání na první zelené lístečky si můžeme zkrátit kromě jiného odplevelováním a kopčením brambor. Jakmile dorostou výšky 10 cm, nahrneme okolo jejich kmínků zeminu, která je současně ochrání před mrazíky.

Pamatujeme také na hnojení tekutými dusíkatými přípravky, které v tuto dobu budou rostliny potřebovat. Venku si „o něj řekne“ především košťálová zelenina, ve skleníku rajčata.

Až u nich budeme, nezapomeneme také na oporu (nejlépe spirálovou tyč) a vyštipování zálistků, které napomůže bohaté násadě plodů.

Chceme-li trochu vybočit ze zajetého pořádku, můžeme se pustit do pěstování hub. V zastíněném koutě zahrady uděláme jednu nebo více 15 cm hlubokých jam o rozměrech 50 x 50 cm a spěcháme pro slisovaný substrát a sadbu límcovky obří. Teď je k tomu pravý čas!

Límcovka obří

Jako odměnu za vytrvalou práci si dopřejeme hlávkový salát, ředkvičku, špenát či jiné druhy zeleniny, které nám zahrádka přichystala. Po nich můžeme vysázet třeba růžičkovou kapustu a zelí.

Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Komentáře

Načítám komentáře...