Nejkrásnější luční kvítí - křehká kopretina bílá

Kopretina 1

Autor: www.thinkstock.cz

Kdo by ji neznal. Kdo by někdy v životě netrhal její lístky a neptal se „má mě rád-nemá mě rád“. Kopretina je známkou léta, slunce, prázdnin…

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare) je vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina, která se díky svým střapatým květům zapsala do srdce nejenom zahrádkářů, ale i malých dětí. Ještě v nedávné době, kdy nevysedávaly u počítačů, běhaly po louce a hrály s ní oblíbené rozpočítávadlo: „Má mě rád, nemá mě rád…“ My takoví barbaři nebudeme, i když její květy připomínající větrník k tomu přímo vybízejí.

Kopretina 2

Autor: www.thinkstock.cz

Jsou tvořeny spoustou protáhlých, jazýčkovitě tvarovaných bílých lístků s nápadným žlutým terčem, který je uspořádán z maličkých žlutých kvítků obojího pohlaví. Řídké listy střídavě přisedlé k lodyze mají protáhle vejčitý tvar a po okrajích jsou pilovitě zubaté.

V ENCYKLOPEDII ROSTLIN JSTE UŽ MOHLI VIDĚT:

Naše kopretina bílá náleží k rodu složenému z 26 druhů letniček a trvalek ze skalnatých alpských svahů, horských luk, pastvin a úhorů. Patří k běžným druhům objevujícím se od nížin až po horská pásma prakticky po celé Evropě až po Skandinávii. Tyto rostliny se však vyskytují také v mírných pásmech Asie, amerického kontinentu, rostou v Austrálii i na Novém Zélandu. Jejich květy dosahují v průměru 3 až 6 cm, pro zahradní účely však byla vypěstována spousta nových kultivarů s velkými květy o průměru až 15 cm.

Květenství

Hlavní doba květu připadá na období prázdnin, existuje však řada ranějších nebo zase pozdějších odrůd, takže se s květy kopretiny můžeme u nás setkat prakticky od května až do října.

Kopretina 3

Autor: www.thinkstock.cz

Vlastnosti

Dříve se kopretina bílá užívala k výrobě sirupů k léčení kataru, dnes je ceněna především jako medonosná rostlina.

Pěstování

Kopretiny se pěstují v úrodné - mírně vlhké hlinité půdě zásobené vápnem na plně osvětleném místě nebo v polostínu. Na plném slunci bychom měli pěstovat hlavně nižší alpské druhy, zatímco vyšší raději umístíme v polostínu a opatříme jim oporu. Vysazují se buď na samostatný záhon, nebo na rabata do skupin s ostrožkami, vysokými floxy nebo barevnými liliemi. Protože jsou náchylné na vymrzání, doporučuje se na zimu přikrýt záhon chvojím a každým druhým až třetím rokem rostliny dělit a znovu rozsazovat. Pak se stávají otužilejšími.

Množení

Kopretiny množíme jarním nebo podzimním výsevem do studeného pařeniště. Časně z jara nebo koncem léta se také můžeme pustit do vegetativního způsobu množení dělením kořenových výběžků.

Komentáře

Načítám komentáře...