Konec léta neznamená konec zahradničení. Sázejte a sejte pro jarní úrodu

podzim v zahrade

Autor: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Prázdniny, dovolené a léto končí, ale na zahradě je stále spousta práce. Stále je čas zasít poslední letošní úrodu nebo se připravit na tu jarní.

Letošní úroda ještě nekončí

Abyste se ještě teď dočkali podzimní úrody, využijte rané odrůdy některé zeleniny, jako jsou např. rané ředkvičky, saláty, roketa či kopr a další bylinky. Pokud již nechcete sklízet další úrodu, můžete zasít tzv. zelené hnojivo, jako je např. hrách, bob, vikev, svazenka, hořčice či oves. Tyto rostliny obohatí půdu o živiny a přes zimu se v ní krásně rozleží, takže na jaře bude zemina připravená pro další výsadbu.

podzim v zahrade

Zdroj: Shutterstock.com

Pro první jarní úrodu se vyplatí vysévat druhy salátů a zeleniny, která se sklízí pro listy, jako jsou špenát, salát polníček, ozimý salát nebo listová petržel či kerblík. Tyto druhy zeleniny vyrostou časně zjara a vy získáte šťavnaté zdroje vitaminů.

Sázejte cibuloviny, trvalky i dvouletky

Na zahradu můžete vysít a vysadit zeleninu, ale i okrasné dřeviny, trvalky a také dvouletky. Již během druhé poloviny září můžete sázet do země některé cibuloviny, jako např. hyacinty, lilie nebo tulipány. Cibulky sázejte do hloubky alespoň 2-3x takové, jako je velikost cibulky. Nemusíte se bát, že by vám na jaře nevyrašily, vrstvu zeminy prorostou bez problému a teď v zimě je větší vrstva dobře ochrání před mrazy a dalšími výkyvy počasí.

podzim v zahrade

Zdroj: Shutterstock.com

Pozor však, ne všechny cibuloviny patří do země už teď, velká část z nich se sází až během října či listopadu (jako jsou např. narcisy), protože nyní je pro ně země ještě příliš vlhká a cibulky by mohly uhnít nebo chytit plíseň, která se ve vlhké půdě zatím drží.

Z dvouletek a trvalek lze právě během září sázet sasanky, prvosenky či okrasné sedmikrásky, macešky, pomněnky, kamzičníky a také náprstníky či tařičky. Neodkládejte jejich sázení, neboť právě nyní je půda stále ještě vlhká a teplá a rostliny nejenže půjdou dobře do země, ale mají velkou šanci na uchycení a přípravu na zazimování.

Nezapomínejte ani na dřeviny

Sazenice dřevin, ať už se jedná o keře, nebo stromky, je ideální sázet buď na jaře, nebo právě brzy na podzim. Hlavním důvodem je to, že na podzim již rostliny nejsou vystaveny prudkému slunci, suchu a vysokým teplotám. Je tedy možné zalévat je méně často, a přesto mají rostliny velkou šanci ve vlhké a stále teplé půdě dobře zakořenit a uchytit se.

podzim v zahrade

Zdroj: Shutterstock.com

Během září vysazujte především jehličnany a stálezelené dřeviny, které neupadají v zimě do zimního spánku, a proto potřebují dostatek času na zakořenění, aby v zimě zvládly výkyvy počasí. Opadavé druhy, jako jsou ovocné stromky a keře nebo další okrasné dřeviny, stačí zasadit během října a listopadu, ale během září pro ně připravte jámy. Rostlinám prospěje, pokud půda v jámě bude zvětralá a trochu provzdušněná.

Využijte pomocníky ke zdárnému výsledku

Aby se rostliny dobře uchytily a přežily zimu s nízkými teplotami a mrazíky, využijte například bílou netkanou textilii, která je ochrání proti chladu a také udrží v půdě vlhkost a zamezí jejímu vysychání.

podzim v zahrade

Zdroj: Shutterstock.com

Skvělými pomocníky pro podzimní pěstování jsou samozřejmě skleníky, fóliovníky, ale také pařeniště, které urychlí růst zeleniny a samozřejmě ji chrání před ranními nízkými teplotami a případnými mrazíky. Udržujte však sklo i fólii čisté, neboť při malé prostupnosti světla by se ve skleníku či fóliovníku mohly hromadit dusičnany, které by zeleninu umořily.

Komentáře

Načítám komentáře...