Báječné citrusy zatočí s nachlazením a snadno je vypěstujete i doma


Autor: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com
V období, kdy se to viry jen hemží, by se měly citrusy stát každodenní složkou naší stravy. O jejich pozitivním vlivu na zdraví totiž není sporu. A pokud se chystáte je pěstovat doma, s našimi radami to bude hračka.
Zima je tady a nemocemi se to jen hemží. Proti nachlazení, ale i pochmurné náladě účinně bojují citrusové plody. Citrusy jsou doslova nabité vitaminy. Nejdůležitějším vitaminem je „céčko“, které je prostě všelék. Je to silný antioxidant a jako takový pomáhá léčit rýmu i kašel a působí rovněž jako jejich prevence, dále podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Zdroj: Shutterstock.com
Není ale jediným vitaminovým bojovníkem ukrytým v citrusových plodech. Hojně zastoupené jsou betakaroten, který stimuluje imunitní systém, urychluje hojení ran a předchází vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dalšími důležitými vitaminy jsou béčko a éčko. A benefitem jsou pak minerály jako draslík, hořčík, fosfor, vápník, měď a železo. Citrusy jsou i zdrojem vlákniny, která nám čistí střeva a může pomoci i při hubnutí.
Většina z nás má citrusy spojené hlavně s citronem. Ale citrusů je mnoho druhů, z nichž některé jsou méně známé. Co vše tedy patří mezi citrusy?
Citrony
Zdroj: Shutterstock.com
Limety
Zdroj: Shutterstock.com
Grapefruit
Zdroj: Shutterstock.com
Cedráty
Zdroj: Shutterstock.com
Pomeranče
Zdroj: Shutterstock.com
Mandarinky
Zdroj: Shutterstock.com
Bergamot
Zdroj: Shutterstock.com
Pomelo alias šedok
Zdroj: Shutterstock.com
Kumquat
Zdroj: Shutterstock.com
Pěstování je hračka, když víte jak na to
Stálezelené stromky vám udělají spoustu radosti. A nebojte se domácího pěstování, s trochou šikovnosti to zvládne každý. Ideální pro pěstování doma je mandarinka, pomeranč a citron. Jestliže jste se rozhodli vypěstovat je z pecky, zbavte pecky dužniny a naložte na dvě hodiny do vody. Pak opatrně pinzetou stáhněte slupku a pecky zase vložte do vody, klidně i na několik dnů. Po vytažení z vody semena hned zasaďte do předem zvlhčené zeminy. Zeminou zasypte jen větší část nádoby a semínka na ni rozprostřete. Navrch pak nasypte tenčí vrstvu drobných kamínků nebo substrátu. Vhodné je vysévat více semínek do jednoho květináče. Když začnou rašit listy, přesaďte rostlinky každou zvlášť do malých květináčů a postupně přesazujte do větších.
Zdroj: Shutterstock.com
Citrusy vyžadují slunečné místo na jižní straně bytu a daleko od topení. V zimě chtějí klid, takže je pro ně dobrá teplota maximálně do patnácti stupňů. Trošku opadají, ale nenechte se zaskočit, na jaře zase vyraší. Přibližně v únoru se rostlinky probouzí, budou pučet lístky a brzy se objeví i květy. Citrusy nepřenášejte na jiné místo, udržujte nízkou teplotu, maximálně o stupeň víc než v zimě, jinak by květy opadaly a nerodily by plody. Jen citronovník snese v létě až 22 stupňů.
Zalévejte je jen zlehka, abyste je nepřelili, ale aby byl substrát stále lehce vlhký. V zimě se vyhýbejte hnojení, a když už je přihnojujete, tak maximálně jednou za měsíc. To se změní na jaře, kdy stromečky potřebují správnou výživu. Používejte výhradně hnojivo speciálně určené pro citrusy. Nezapomínejte ani na rosení, rostlinky vám budou vděčné. Pokud dodržíte tyto rady, jistě se dočkáte své první úrody citronů nebo mandarinek.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...