1. Prořezání stromů a keřů
Před příchodem zimy je nutné prořezat stromy, ale také některé z keřů, především angrešt, rybíz, maliník nebo ostružiník. Aby se zejména ovocným stromům v dalším roce dařilo, prohlédněte koruny stromů a podle potřeby odstraňte suché, odumřelé nebo nemocí napadené větve. Koruna by zároveň neměla být příliš hustá, aby mohlo světlo pronikat skrz.
„K odříznutí silnějších větví se hodí pákové nůžky, na velké větve si vezměte zahradnickou pilku. Pro hůře dostupné větve ve vyšších místech je lepší zvolit teleskopické zahradnické nůžky. Ostří nástrojů musí být čisté, aby nedošlo k zanesení rány stromu. Tu následně ošetřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem,“ radí David Irmann ze společnosti BAUHAUS.
Jak připravit zahradu na zimu? 9 nejdůležitějších úkolů
2. Provzdušnění trávníku
Trávník se před nástupem zimy nejen seká, ale také provzdušňuje, aby se do půdy a ke kořenům dostával dostatek vzduchu, vody a světla. Jedině tak si zajistíte na jaře krásný a vitální travní porost. Pomůže s tím vertikutace, která odstraní plevel, mech a zbytky posečené trávy. Zároveň poseká travní výběžky, čímž podpoří jejich růst.
Na menší plochu stačí vertikutační hrábě, pro rozměrnější trávník je lepší zvolit vertikutátor. Ideální je vertikutaci provádět v září nebo říjnu. Následně aplikujte podzimní hnojivo, které dodá trávníku nezbytný draslík, a nezapomeňte dosít holá místa.
3. Hnojení
Aby rostliny v pořádku přečkaly zimu a dařilo se jim i v následujícím roce, je klíčové jejich hnojení. Na podzim proto aplikujte hnojivo s vysokým obsahem draslíku, fosforu a hořčíku. Rostlinám poskytne potřebné živiny pro zdravý růst. Zvolit můžete hnojiva granulovaná, která jsou vhodná především pro vysoké rostliny.
Pro nižší použijte tekutá, ve vodě rozpustná hnojiva. „Při podzimním hnojení vždy dbejte na správné dávkování. Příliš velké množství může rostliny spálit. S hnojivem navíc manipulujte pouze v rukavicích,“ upozorňuje Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.
Myslíte si, že je vertikutace pro váš trávník důležitá?
Verikutace trávníku.
4. Úklid
Neopomíjejte ani řádný úklid celé zahradní plochy, a to včetně trávníku. Je potřeba odstranit popadané větvičky, listí, staré plody a jakékoliv další nečistoty. Jejich přítomnost podporuje vznik plísní a hub a může zhoršit zdraví rostlin. Listí nemusíte nutně kompostovat. Lze ho umístit ke kořenům některých keřů, stromů a na trvalky jako přirozenou ochranu před zimou. Ze záhonů pak odstraňte veškerý plevel.
5. Ochrana rostlin před zimou
Každá rostlina snáší mráz odlišně a uvítá jiný způsob ochrany. Nejvíce jsou zimě a větru vystaveny ty v květináčích, protože jejich kořeny nejsou uschovány pod vrstvou půdy. Květináče proto přemístěte ke stěně domu, nejlépe pod střechu.
V případě tuhých mrazů je můžete položit na polystyrenové desky, rostliny překrýt ochrannou tkaninou a květináče obalit kokosovou rohoží.
„Koruny mladých stromků je vhodné opatřit netkanou textilií, která je ochrání před mrazem, ale zároveň je prodyšná. Vhodnou alternativou jsou taktéž jutové textilie nebo pytlovina. Záhony lze přikrýt listím, okrasné rostliny pak uvítají vrstvu chvojí. Teplomilné rostliny přemístěte ještě před příchodem prvních mrazů do chráněného stanoviště, ať už skleníku, nebo zimní zahrady,“ uvádí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.