Označení afrikán je poněkud matoucí, protože tyto aromatické rostliny pocházejí z Mexika a Střední Ameriky. Pro Aztéky to bývala posvátná rostlina používaná jako lék či jako obřadní oběť slunečním bohům. Dodnes se v Mexiku kladou na oltáře v Den mrtvých, což je největší jihoamerický svátek.
Nejčastější druhy aksamitníku:
- U nás se nejčastěji pěstuje aksamitník rozkladitý (Tagetes patula).
- Jeho vyšší bratranec aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) dorůstá až 60 cm a vytváří opravdu působivé keře.
- Jednoduché květy jsou typické pro aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia), jehož výška bývá kolem 30 cm.
Výhody pěstování afrikánů spolu se zeleninou
Aksamitník se odpradávna vysazuje mezi zeleninu, protože funguje jako účinný repelent nejen proti hmyzu, ale také zajíci či srnci nemají jeho vůni rádi. Navíc tyto aromatické rostliny lákají na zahradu včely, motýly a berušky, čímž přispívají k lepšímu opylování rostlin a v případě berušek k jejich ochraně před žravým hmyzem, protože jak známo, beruškám moc chutnají mšice.
Kořeny afrikánů také vylučují látku, která je toxická pro škodlivá kořenová háďátka. Tento toxin může v půdě zůstat i několik let, a tak vás zbaví problému na hodně dlouho.
Díky nízkému vzrůstu fungují jako živý mulč, stíní půdu, pomáhají ji udržovat chladnou a vlhkou a potlačují růst plevele.
Výsadba afrikánů s rajčaty
Aksamitníky a rajčata jsou parťáci, kteří si spolu na záhonech skvěle rozumí. Mají stejné nároky na půdu i závlahu, takže si nekonkurují. Výzkumné studie ukázaly, že zasazení měsíčků mezi rajčata chrání rostliny rajčat před škodlivými háďátky, jak jsme už psali výše. Ale nejen to. Mnoho zahrádkářů je přesvědčeno, že štiplavá vůně měsíčků také odrazuje i další škůdce, jako jsou molice, svilušky či třásněnky.
S jakou zeleninou také kombinovat afrikány:
- brokolice
- zelí
- cibule
- fazole
- chřest
Jak vypěstovat afrikány ze semínek
Jako teplomilná rostlina se může afrikán vysévat až těsně před „zmrzlými muži“, aby případný mráz nepoškodil mladé rostlinky. Semena obvykle vyklíčí za 4 až 14 dní. Mnohem lepší ale bude, když si tato aztécká sluníčka předpěstujete. Tak se totiž dočkáte prvních květů i o měsíc dřív. Můžete je vysít už koncem dubna do volné půdy ve skleníku, anebo klasicky doma v truhlíku na parapetu.
Při výsadbě nebo přesazování rostlin dbejte na to, abyste je zasadili o něco hlouběji, než rostly původně. To jim pomůže stabilizovat se, a podpořit tak jejich těžké květní vrcholy.
Také ohlídejte, aby rostliny měly v zemině dostatečné množství organických látek. V chudých půdách jim může prospět pravidelné hnojení nebo jednorázová aplikace pomalu se uvolňujícího hnojiva.
Jak pečovat o aksamitník
Daří se jim nejlépe na plném slunci, což zajistí růst silných robustních jedinců a bohaté kvetení. V polostínu jsou rostliny náchylnější k houbovým chorobám, například k padlí. Ocení zejména dobře propustné půdy, ale zvládnou i jíl.
Při zalévání se vyvarujte přemokření listů - zejména v pozdějších hodinách. Abyste předešli hnilobě a plísním, raději vodu lijte přímo ke kořenům. Se zálivkou to nepřehánějte, poradí si i s větším suchem, takže zalévejte, až když bude půda kolem rostlin úplně proschlá.
Když budete odkvetlé květy pravidelně zaštipovat, dočkáte se lepšího a delšího kvetení. Až poslední vlnu květů nechte odkvést a nasbírejte si zásobu semen na příští rok.
Pěstování afrikánů v truhlíku
Stejně jako na záhonech mohou afrikány zdobit vaše truhlíky či nádoby. Před výsadbou do nádob je nutné zajistit dobrou drenáž pro odvod vody. Jinak se pěstují stejně jako ve volné půdě.
Vzhledem k tomu, že aksamitníky vydrží pouze jednu vegetační sezónu, není přesazování nutné, stejně tak by byla zbytečná snaha snažit se o jejich přezimování.
Zdroj: meadowlarkjournal.com, .bhg.com, gardeningknowhow.com, Foto: depositphotos.com