Aloe vera (nebo také Aloe barbadensis) je atraktivní pokojová rostlina s ostnatými dužnatými listy. Jedná se o sukulent pocházející z horkých a suchých oblastí Afriky. V listech uchovává vodu, což jí dovoluje žít v tak nehostinných podmínkách. Jelikož nepotřebuje často zalévat, je vynikající rostlinou s nízkými nároky na péči a je vhodná i pro lajdácké pěstitele.

Aloe vypadá dobře samostatně, ale velmi dobře se kombinuje s dalšími sukulenty a kaktusy. V létě ji můžete umístit ven. Sice může vytvářet žlutá až oranžová květenství, ale většinou se pěstuje pro její atraktivní habitus.

Léčebné využití aloe vera

Každý už slyšel o mnoha způsobech využití aloe vera. Druh nejčastěji používaný v kosmetických a lékařských produktech je Aloe barbadensis Miller. Její gel se již po staletí používá k ošetření popálenin, štípnutí od hmyzu a řezných ran a jako součást mnoha kosmetických přípravků. V případě, že potřebujete ošetřit malé poranění, odřízněte list u báze, seřízněte ho po délce a potřete ho šťávou.

Aloe se často také používá k úlevě od spálenin od slunce. Studie naznačují slibné výsledky při léčbě akné, lupénky a dalších kožních onemocnění. Je také ceněna pro své antibakteriální vlastnosti a je považována za užitečnou při hojení ran.

Šťáva z aloe vera je bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Tím snižují oxidační stres v těle a snižují riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby a rakovina. Šťáva z aloe vera obsahuje vysoké množství hořčíku, který je důležitou živinou pro činnost nervů a svalů. Hořčík pomáhá tělu při více než 300 různých enzymových reakcích, včetně těch, které regulují krevní tlak a srdeční činnost.

Jak si vyrobit džus z aloe vera

  • Odeberte listy a po stranách odřízněte špičaté okraje. Poté opatrně odřízněte slupku na ploché straně listu a vyjměte gel.
  • Ujistěte se, že jste z gelu odstranili všechnu slupku, která má hořkou, nepříjemnou chuť.
  • Nakonec gel dejte do mixéru, přidejte vodu a mixujte do hladka. Výsledkem je osvěžující nápoj.

Jak pěstovat aloe vera

Aloím se nedaří v těžkých půdách. Zemina by měla být dobře propustná a můžete do ní přimíchat i trochu štěrku pro lepší odvod vody. Těmto pokojovým rostlinám se bude nejlépe dařit v zemině pro sukulenty a kaktusy.

Aloe nesnáší přemokření, proto ji zalévejte raději méně než více. Vodu jí dodejte pouze tehdy, když je substrát úplně vyschlý, nechte přebytečnou vodu zcela odtéct do podmisky a tu pak vylijte. V zimě nezalévejte vůbec, protože rostlina přechází do vegetačního klidu.

Ideálním místem pro aloi vera je okenní parapet umístěný na sever nebo východ, případně police. Snese i trochu přímého slunečního záření, ale to jí může popálit listy.

Péče o aloe vera

Aloe rostou pomalu, proto je přesazujte, až rostlina přeroste svůj květináč, což se obvykle děje za dva až tři roky.

Není nutné je hnojit. Pokud jim přece jen chcete dopřát nějakou výživu, udělejte to jednou ročně na jaře. Můžete použít rozpustné hnojivo bohaté na fosfor v poloviční dávce, než doporučuje výrobce na běžné typy rostlin.

Zdroj: Youtube

Jak množit aloe vera

Aloe se velmi snadno množí z malých rostlinek, tzv. odnožemi, které se objevují u jejich základny.

  1. Počkejte, až odnože dosáhnou přibližně pětinové velikosti mateřské rostliny.
  2. Opatrně vyjměte celou rostlinu z květináče a jemně oddělte odnože, přičemž se ujistěte, že ke každé z nich je připojen kořen.
  3. Každou rostlinu zasaďte do substrátu pro kaktusy nebo do zeminy smíchané s velkým množstvím perlitu kvůli drenáži.
  4. Dobře zalijte a nechte přebytečnou vodu odtéct.

Zdroj: gardenersworld.com, gardeningknowhow.com, webmd.com

Související články