Když ořešáky hnědnou a černají jim listy i plody, postihla je choroba jménem antraknóza, jejíž původem je houba Gnomonia leptostyla. Ta žije a rozmnožuje se na listech ořešáků. Způsobuje na nich zdánlivě suché, později stále tmavší skvrny. Postupně mohou růst, spojit se a hnědnou až černají celé listy, kroutí se a předčasně opadávají. Skvrny se dále šíří i na plody, které černají a někdy rovněž opadají ještě nezralé. 

Houba se ze starých listů šíří od druhé poloviny května, kdy už je venku teplé počasí (kolem 20 °C) a zároveň mokro. 

Základem ochrany je prevence

Ochrana proti této chorobě spočívá zejména ve včasném a důkladném sběru a likvidaci spadlého napadeného listí, ve kterém spory houby přezimují.

Vhodné je také ošetření ořešáku fungicidy s obsahem mědi, které se aplikují na jaře. Ideální je to dříve, než strom rozkvete. Postřik je možné zopakovat dva týdny po odkvětu a po měsíci pak můžeme ošetření opakovat potřetí.

Více o antraknóze se dozvíte níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Pozor na bakteriální skvrnitost ořešáku

Na plodech ořešáku začnou vznikat vodnaté skvrny, které se rychle zvětšují, propadají a černají. Postupně se objevují velké nepravidelné černé skvrny, ohraničené vodnatým lemem, které postupují do plodů. Tam postihují jádro, které následně zčerná a seschne. 

Napadené plody většinou opadávají. Bakteriální skvrnitost se vyskytuje také na listech. Na okrajích skvrn se za vhodných podmínek vytváří zasychající bělavý bakteriální sliz. Tím se bakterióza odlišuje od antraknózy.

Ošetřovat by se měly především mladé stromky. Vhodnou ochranou je ošetření ořešáku také fungicidním přípravkem, jehož účinnou látkou je hydroxid měďnatý. 

Zdroj: nkz.cz, ireceptar.cz

Související články