Odkud pochází asijská hruška?
Hrušeň asijská (Pyrus pyrifolia) původně pochází z Číny, kde se pěstuji již 3 tisíce let. Časem se rozšířila po celé východní Asii včetně Japonska. Slovo „nashi“ znamená v japonštině hruška, takže když v obchodě požádáte o hrušku nashi, říkáte si o hrušku hrušku.
Nashi je odolný, středně vzrůstný strom, který při standardním pěstování dosahuje výšky 7 až 15 m. Odrůdy pro domácí zahrady jsou mnohem slabšího vzrůstu a obvykle dosahují výšky maximálně 5 m a šířky 2 až 4 m, tedy mnohem méně než naše tradiční hrušně.
Asijská hrušeň začíná kvést v dubnu, přičemž bohaté bílé květy poskytují potravu pro spoustu užitečného hmyzu. Většina odrůd není samosprašná, takže pokud se rozhodnete pro její pěstování, budete k dobrému opylení potřebovat druhý strom, buď stejnou, nebo opylující odrůdu, anebo musíte vyhledat samosprašný kultivar.
Pochoutka vyvolených
Barva plodů se pohybuje od žlutozelené přes slunečně žlutou až po bronzovou. Dozrávají koncem léta od srpna do října. Chutnají ovocně sladce a velmi šťavnatě jako meloun s nádechem hrušky.
Doba sklizně trvá asi měsíc. Čerstvé plody se dobře hodí do salátů, omáček, koláčů, závinů, dezertů, sýrových pokrmů a dortů. Pěstováním asijských hrušek získáte lahodný zdroj vitaminů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Tyto vznešené plody plné vitaminů C a K, draslíku, mědi a manganu podpoří silné tkáně a zdraví kostí a navíc zlepší imunitní systém.
Nashi, které jsou považovány za nejstarší pěstované hrušky vůbec, se už před tisíci lety servírovaly ve šlechtických domech jako vzácná pochoutka.
I když kdysi byla nashi doménou jen několika vyvolených, nyní se dostává do povědomí stále většího počtu domácích pěstitelů. Nepotřebujete velké prostory ani speciální půdu: stačí slunce, voda a správná péče.
Stejně jako všechny nejlepší ovocné stromy jsou i asijské hrušně všestranné, pokud jde o výsadbu a užívání. Skvěle se hodí jako samostatné stromky nebo jako součást minisadu.
Recept na jednoduchý asijský dezert z nashi:
Výsadba a pěstování asijských hrušní
Sázejte je mezi říjnem a listopadem, protože strom přes zimu tvoří nové kořeny a neztrácí vodu přes listy. Do jara následujícího roku vznikne jemný kořenový systém, který hrušni dodává vodu a živiny.
Při šířce růstu 2 až 4 m sázejte asijskou hrušeň ve vzdálenosti alespoň 2 až 2,5 m od ostatních rostlin. Existují však i nashi pěstované jako sloupovité ovocné stromy, které mají mnohem užší růst a menší nároky na prostor.
Asijské hrušně mají podobné nároky na umístění jako jejich evropské příbuzné. Daří se jim v dobře propustné, hluboké a na humus bohaté půdě na slunném místě.
Výsadba asijských hrušní:
- Vykopejte velkou výsadbovou jámu, alespoň 1,5krát větší než kořenový bal.
- Smíchejte vykopanou zeminu s vyzrálým kompostem a hrušeň umístěte do výsadbové jámy tak, aby byl bod roubování asi 10 cm nad povrchem půdy.
- Jámu vyplňte připravenou zeminou a kolem dokola přitlačte.
- Kolem stromku vytvořte závlahovou jámu a dobře zalévejte.
- Na obou stranách stromku zapíchněte do země dva kůly, jeden proti směru a druhý se směrem větru, a rostlinu k nim přivažte.
- Nakonec proveďte řez pro dobrou strukturu koruny: zkraťte boční výhony na tři až čtyři větve a zkraťte je na polovinu. Vedoucí výhon zkraťte tak, aby nebyl o více než 10 cm vyšší než boční větve.
Tipy pro péči o asijské hrušně
V prvním roce po výsadbě zalévejte, aby strom dobře zakořenil. Každý rok na jaře aplikujte hnojivo, abyste ovocnému stromu dodali potřebné živiny.
Nashi jsou odolnější vůči škůdcům než evropské hrušně. Obvykle nejsou náchylné ke rzi hrušňové (Gymnosporangium sabinae) a strupovitosti (Venturia inaequalis). Někdy se však u nich vyskytuje bakteriální spála růžovitých (Erwinia amylovora) a chřadnutí hrušní (Candidatus Phytoplasma pyri), které může způsobit odumření celých stromů.
Vosám a ptákům nashi také velmi chutnají a mohou vás připravit o velkou část úrody.