Žádný větší bazén se neobejde bez bazénového čerpadla, které zajišťuje dostatečnou cirkulaci vody a její průtok filtrační nádobou s filtračním médiem. Navíc stále větší počet uživatelů dává přednost zapuštěnému řešení, které je sice dražší než nadzemní bazény, ale nabídne i výrazně vyšší životnost a komfort.

V kombinaci se zastřešením a rozmachem obnovitelných zdrojů, kdy solární panely nebo tepelné čerpadlo dokážou levně ohřívat vodu v bazénu, jsou i venkovní bazény běžně v provozu od začátku dubna až do konce října. Kvalitní čerpadlo je tedy nutnost.

Čistou vodu zajistí cirkulace a filtrace

Dostatečnou cirkulaci vody v bazénu a její průtok filtrační nádobou s filtračním médiem zajistí bazénové čerpadlo. Tato čerpadla mají zabudovaný filtr pro zachycení listí, vlasů a podobných nečistot, které by čerpadlo mohly v případě nasátí poškodit.

Jejich motor je izolovaný od čerpané vody a jsou zhotovena z kvalitních plastů odolných proti korozi a proti oděru pískem. Pro kvalitu vody v bazénu je její oběh zásadní, a tak volbu bazénového čerpadla není radno podceňovat.

Čištění bazénu po zimě

Zdroj: Youtube

Parametry čerpadla

„Především je potřeba brát v úvahu, pro jak velký bazén čerpadlo pořizujeme, a od toho se odvíjející potřebný průtok čerpadla. Platí, že čerpadlo by mělo přefiltrovat objem vody v bazénu nejméně jednou za pět hodin. Našim zákazníkům nabízíme řadu čerpadel pro sladkou vodu, která jsou vhodná pro bazény všech velikostí. Pro menší bazény se hodí čerpadlo z řady Blue Line PFC-505. Disponuje zabudovaným předfiltrem a dosahuje maximálního průtoku 10,5 kubíku za hodinu a výtlačné výšky 10 metrů,“ říká Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, a pokračuje:

„Pro menší a středně velké bazény nabízí skvělý poměr cena/výkon například bazénové čerpadlo Leo XKP, které má průtok téměř 283 litrů za minutu, tedy bezmála 17 kubíků za hodinu, a stejně jako PFC-505 jej lze použít i pro slanou vodu.“

Klíčové parametry – výtlak, průtok, teplota

Kromě výše zmiňovaného průtoku byste při výběru měli rovněž věnovat pozornost výtlaku čerpadla. Odpor potrubí a filtru za čerpadlem hraje při výběru zařízení důležitou roli. V případě běžné technologie umístěné v blízkosti bazénu a odpovídajícího pískového filtru je možné počítat s výtlačnou výškou do šesti metrů.

U větších bazénů doporučujeme konzultovat výtlačnou výšku soustavy s dodavatelem kompletní technologie. Dalším z parametrů je maximální teplota čerpané kapaliny. Standardně jsou čerpadla konstruována pro teplotu vody do 35 °C, pro čerpadla určená do vířivek pak vybírejte ta se schopností čerpat vodu o teplotě až 60 °C.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte na zahradě vlastní bazén?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, bazén máme a využíváme ho. 100 %
Ne, bazén nemáme, ale přemýšlíme o jeho pořízení. 0 %
Ne, bazen nemáme a ani ho nechceme. 0 %
Hlasovalo: 4

Jaké čerpadlo zvolit pro vypouštění bazénu?

Někdy se bohužel stane, že vás po zimě čeká nemilé „zelené“ překvapení a bazén musíte celý vypustit a vyčistit. Pro tento úkol potřebujete čerpadla, která dokážou vodu vyčerpat až do dna. Na tuto činnost se ideálně hodí například lehká ponorná čerpadla Blue Line PSDR400P a PSDR750P, která mají schopnost čerpat i mimořádně nízkou hladinu vody – 5 mm ze dna.

Výhodou je, že tato ponorná čerpadla můžete použít nejen k vypouštění bazénů, ale také k zavlažování nebo odčerpání mírně znečištěné drenážní vody ze sklepů či nádrží. Nejde tedy o jednoúčelové řešení, ale zařízení, které se hodí celoročně. Navíc stejné čerpadlo lze využít i na podzim při odpouštění bazénové vody pod bazénové trysky v rámci zazimování bazénu.

Zdroj: allaboutpools.org, mrpoolman.com

Související články