První otázka, kterou si budoucí majitel bazénu zajisté položí, je jaký typ bazénu zvolit. U obou se objevují výhody a nevýhody, které je nutné vzít v úvahu s ohledem na terén zahrady, požadavky na životnost, údržbu a estetiku. Důležitou roli pak hraje samozřejmě i cena.

Nadzemní bazény obecně nabízí snadnou instalaci. Zároveň se dají snadno přemístit a případně i sklidit. Příznivá pro peněženku je i jejich cena, která začíná na jednotkách tisíců a odvíjí se od vybraného materiálu a rozměru. Dříve byly velmi oblíbené bazény s gumovým límcem, ty však rychle nahrazují modely s ocelovou konstrukcí, které nabízí větší stabilitu a variabilitu z hlediska tvaru. Zároveň jsou tyto bazény snadnější na údržbu.

Příprava zapuštěných bazénů

U zapuštěných bazénů jsou nezbytnou součástí i přípravy terénu a výkopové práce. Právě jejich cena a časová náročnost může některé lidi odradit. Oproti nadzemním bazénům však mají vyšší životnost, skvěle navíc splynou se zahradou a dodají jí luxusní vzhled.

Výrobci zapuštěných bazénu nabízí možnost výroby na míru, zvolit tak můžete rozměry, tvar i materiál dle vlastních potřeb. Vyrábí se nejčastěji z plastu, betonu, nerezu či sklolaminátu, liší se však životností, cenou a i samotnými nároky na výstavbu, proto je jejich výběr potřeba pořádně promyslet.

Zapuštěné bazény se navíc dělí na skimmerové nebo přelivové provedení, kdy hlavní rozdíl hraje výška hladiny vody a způsob filtrace. Obecně je skimmerová varianta levnější a jednodušší na stavební a technologické provedení. Oproti tomu přelivové provedení nabízí lepší cirkulaci a odvod nečistot z bazénu po celém jeho obvodu a luxusnější vzhled, jelikož hladina vody „přepadá“ přes okraj bazénu až do jeho přelivového žlábku.

Jak opravit okraj bazénu

Zdroj: Youtube

Úprava okolí

Pouhou výstavbou bazénu však práce nekončí. Minimálně stejnou péči bychom měli věnovat úpravě jeho okolí, jelikož v blízkosti bazénu budeme trávit podstatnou část léta. Dlažba kolem bazénu navíc zajistí i čistotu v samotném bazénu, jelikož do vody se nebude zbytečně dostávat hlína a tráva, jak by tomu mohlo být v případě pouhého trávníku v okolí.

Další důležitou částí je tedy výběr dlažby a – v případě zapuštěného bazénu – i bazénových lemů, jejichž pomocí vyřešíte zakončení dlažby kolem bazénu a překrytí hrany bazénové vany.

„Při výběru dlažby je vhodné volit ji tak, aby přirozeně ladila s okolím a esteticky dotvářela architektonický celek. U betonových dlažeb lze vybírat ze široké škály typů, pokud jde o různost tvarů, velikost kamenů, strukturu povrchů, a v neposlední řadě také o výběr barev, či colormixů barev. Správná volba vzhledem k charakteru užívání je dlažba s reliéfním, tedy neklouzavým povrchem. Odstíny doporučujeme volit světlejší, tmavé povrchy se totiž v létě zahřívají a pro bosou nohu to nemusí být příjemné,“ říká Daniel Křížek, ředitel rozvoje ve firmě DITON.

Dřevo a dřevoplast (WPC)

Někteří lidé nedají dopustit na dřevo a dřevěnou terasu. Její cena již není rekordně vysoká, dřevo jakožto přírodní produkt je příjemné nejen na vzhled, ale i na dotyk. Jeho nevýhodou je však poměrně náročná údržba. Vyžaduje totiž každoroční nátěr či impregnaci, navíc časem i přes veškerou péči šedne a „stárne“, užívané bazénové chemikálie na něm navíc mohou zanechat nevzhledné skvrny.

Z důvodu nízké životnosti se používá spíše dřevoplast (WPC; Wood-Plastic-Composites), který kombinuje vlastnosti plastu a dřeva. Prkna z tohoto materiálu tak mají delší životnost a jsou bezúdržbová. Z WPC se navíc vyrábí i dlaždice se zámkovým systémem click, které se velmi snadno pokládají zacvakáváním do sebe.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte na zahradě vlastní bazén?

Ano, bazén máme a využíváme ho. 100 %
Ne, bazén nemáme, ale přemýšlíme o jeho pořízení. 0 %
Ne, bazen nemáme a ani ho nechceme. 0 %

Beton

Betonová dlažba si dnes mezi lidmi získala svou oblibu, nejen pro skvělý poměr ceny a užitných vlastností. Na trhu najdete širokou škálu barev, velikostí a tvarů, dokonale navíc imituje přírodní materiály jako kámen či dřevo.

Kromě estetického vzhledu přináší betonová dlažba i praktické výhody, jako je dlouhá životnost, snadná údržba, odolnost vůči mrazu a protiskluzová struktura, která je u bazénu zásadní pro bezpečnost. Další plus je, že práce s touto dlažbou není náročná a položit ji může téměř každý, kdo je manuálně šikovný.

Kámen a keramika

Využití přírodního kamenu dodá celému exteriéru luxusní vzhled. K jeho přednostem patří minimální nároky na údržbu, je mrazuvzdorný a protiskluzový. Musí se však počítat s tím, že se povrch při velkých horkách může rozpálit na vysokou teplotu. Nevýhodou přírodního kamene je vysoká pořizovací cena.

Levnější variantou je pak umělý kámen, který se vzhledem podobá originálu. Keramická dlažba má širokou škálu užití. Její výhodou je pestrá nabídka odstínů a vzorů, díky čemuž získá zahrada nejen keramický, ale kupříkladu také kamenný či dřevěný vzhled.

V případě užití u bazénu je vhodné volit spíše hrubší a ne zcela hladký povrch, aby se zabránilo nechtěným úrazům a pádům. V okolí bazénu by navíc dlažba neměla mít tmavou barvu, aby se při vysokých teplotách příliš nerozpálila.

Lemování okrajů bazénu

„Bazénové lemy jsou důležitým estetickým, ale i bezpečnostním prvkem bazénu. Stejně jako dlažba kolem bazénu, i lemy by měly být protiskluzové a bez ostrých hran, aby nedošlo k úrazu. Lemy se vyrábí v rohovém, přímém i obloukovém provedení, aby dokonale ohraničily a překryly horní okraj bazénu, a tvořily tak bariéru proti vylévání vody ven, a zároveň zabránily znečištění bazénu z jeho okolí. Z estetického hlediska je pak vždy dobré vybrat lem a dlažbu kolem bazénu ve stejném dekoru. U nás to není žádný problém, neboť je zde možnost výběru z 9 modelových řad a 17 odstínů dlažeb a lemů,“ říká Daniel Křížek z DITONu.

Související články