Bylinková spirála je atraktivní a praktické řešení pro pěstování bylinek ve vaší zahradě. Jedná se o spirálovitě stočený záhon, který umožňuje vytvoření různých mikroklimat na relativně malém prostoru. Toto uspořádání je ideální pro bylinky, které mají různé nároky na světlo, vlhkost a typ půdy.

Jaké jsou výhody bylinkové spirály?

  • Vzhledem k vyšší konstrukci je sklízení a péče šetrná vůči zádům a méně namáhavá.
  • Kameny, ze kterých je bylinková spirála složena, působí jako akumulátor tepla, který dodává teplo nashromážděné ve dne rostlinám v noci. Oblázky a drcený štěrk kromě toho zajistí, že bude rychle odtékat dešťová voda, protože bylinky vůbec nemají rády nahromaděnou vodu.
  • Do spirály můžete bylinky vysázet, protože její různé úrovně obsahují úrodnou půdu a lze je přizpůsobit jednotlivým druhům bylinek.
  • Pokud na zahradě nemáte místo, jednoduše budete stavět do výšky. A základovou plochu si můžete samozřejmě stanovit sami.

Bylinková spirála může mít mnoho podob. Inspirujte se různými designy níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Pro každé patro jiné bylinky

Nejvyšší část je ta nejteplejší, ale zároveň také nejsušší. Půda zde bývá chudší a vápenitá, musí ale být dobře propustná, proto do ní dejte drobný štěrk a písek, který zabrání hromadění vody. Na druhou stranu nezapomínejte na zalévání v době dlouhotrvajícího sucha. Horní patra proto osaďte středomořskými bylinkami. Vynikne tady především tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule, oregano nebo bazalka.

Střední patro představuje jakousi normální zónu. Půda bývá humózní, suchá a v mírném polostínu. Tato část bylinkové spirály je ideální pro bylinky, které mají rády teplo a slunce. Jde třeba o kopr, pažitku, saturejku nebo krvavec, meduňku či dobromysl. I tato vrstva musí být propustná, obohaťte ji proto pískem a zajistěte jí živiny.

Dolní zóna se nazývá vlhká zóna a může končit třeba jezírkem, kam se hodí tužebník. V tomto patře není potřeba drenáž, zato se musí dostatečně a pravidelně hnojit. Půda zde bývá humózní, slunná, ale už také vlhčí. Dobře zde prospívá kerblík, máta nebo petržel.

Jak postavit bylinkovou spirálu?

Nejprve si na zahradě vyznačte základní plochu a tvar spirály. Pokud chcete na zídku bylinkové spirály použít přírodní kameny, dbejte na to, aby byly kameny velké alespoň jako dlaň. 

Po vykopání zeminy navrstvíte kameny v řadách a do spirály, přičemž řady kamenů se s narůstající výškou spirály budou zmenšovat. Bylinkový šnek poté naplníte štěrkem a hlinitopísčitým substrátem. Pak už jen stačí spirálu osázet bylinkami – vezměte přitom v úvahu různé nároky jednotlivých rostlin na prostředí. Nakonec bylinky zalijte.

Na spirálu použijte nejlépe přírodní kameny, jako je lasturnatý vápenec nebo dolomit, aby zídka později byla stabilní. Postavit suchou zídku bez malty je vhodné, pokud chcete spirále dodat přirozený vzhled. Kromě toho poskytne suchá zídka živočichům, jako je hmyz, úkryt ve spárách.

Zdroj: ceskestavby.cz, priroda-zahrada.cz

Související články