Játra patří mezi nejdůležitější orgány v těle. Podílejí se na metabolismu základních živin a zároveň i na odbourávání látek, které jsou pro tělo nepotřebné a toxické. 

Díky našemu životnímu stylu, a ne zrovna ukázkové stravě jsou játra často přetěžována, a to může vést až k jejich zhoršené funkci a různým onemocněním. Proto je namístě našim játrům alespoň čas od času ulevit a dopřát jim čas na regeneraci. Ideální čas pro takovou očistu je právě nyní, kdy mnoho lidí dodržuje suchý únor, nebo na jaře.

Ještě než přejdeme k výčtu nejúčinnějších bylinek, podívejte se, čeho se vyvarovat, abyste játra zbytečně a nadměrně nezatěžovali:

  • Omezte tučná a smažená jídla, uzeniny, polotovary.
  • Omezte i konzumaci cukru.
  • Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny.
  • Snižte konzumaci alkoholu, pití kávy a kouření cigaret.
  • Používejte kosmetiku s co nejvyšším obsahem přírodních látek.
Zdroj: Youtube

Nejúčinnější bylinky na játra

1. Ostropestřec mariánský

Nejpoužívanější bylinou pro vylepšení kondice jater je ostropestřec. Z rostliny se používají hlavně dobře vyzrálá a usušená semena, která mají nejvíc účinných látek. Ale zpracovávají se i listy a kořen. Ostropestřec játra ochraňuje, ovlivňuje tvorbu žluči a zlepšuje celkový metabolismus. Užívá se zejména pro doléčování chorob jater a žlučníku a zlepšení procesu celé látkové výměny. 

POZOR: Užívání této bylinky není vhodné pro těhotné a kojící ženy. Neměli by ho užívat ani osoby trpící vysokým krevním tlakem.

2. Kořen černého rybízu

Tinktura z kořene rybízu černého spolehlivě regeneruje játra. Samozřejmě i plody prospívají zdraví, ale ta hlavní síla pro naše játra je právě v kořenech keře, který býval dříve na všech našich zahrádkách.

3. Benedikt lékařský

Další bylinka pro podporu trávení a činnosti jater. Vhodný je i při problémech se žlučníkem a blahodárně působí také na nervovou soustavu. K dostání je ve formě tinktury, která obsahuje výtažky z čerstvých listů kvetoucí rostliny. Léčivou částí je nať, kterou můžete sbírat od konce května do poloviny září. Nať si můžete usušit, zamrazit, naložit do lihu nebo vína.

4. Pampeliška lékařská

Pampelišku jistě všichni známe. Málokdo ale tuší, že pomáhá při detoxikaci jater. V bylinkářství se využívá hlavně kořen a nať, ve kterých se nachází nejvíce léčivých látek. Pampeliška stimuluje tvorbu žluči, čímž napomáhá lepšímu trávení. Kořen byliny podporuje funkci jater, a představuje tak ideální volbu pro očistnou kúru.

5. Zeměžluč okolíkatá

Zeměžluč se údajně vyskytuje na místech, kde je spodní voda, a je považována za jednu z nejvíce hořkých bylinek. Často ji najdeme v čajových směsích určených k podpoře normální činnosti trávení, jater a žlučníku. Přímo zeměžluč přispívá k normální funkci trávení. Ideální je však užívat ji pouze krátkodobě a v menším množství. Kromě čaje se dá vyzkoušet také tinktura. 

Zdroj: alfafit.cz, ncbi.nlm.nih.gov, ireceptar.cz

Související články