Naučte se, jak využít léčivou sílu bylinek pro vytvoření vlastních kosmetických přípravků, a objevte přírodní cestu ke kráse, která je šetrná jak k vaší pokožce, tak k planetě. Od zklidňujících balzámů na rty po osvěžující tonika a regenerační koupele pro unavené nohy. 

Kde získat potřebné suroviny?

Bylinky si snadno vypěstujete na zahradě, plané druhy zase objevíte ve volné přírodě. Při sběru a sušení bylinek pro kosmetické účely je důležité bylinky sklízet v době, kdy jsou jejich účinné látky nejsilnější, obvykle v dopoledních hodinách po vyprchání ranní rosy a před plným rozpukem květů. Domácí bylinkovou kosmetiku je potřeba správně skladovat, nejlépe v tmavých, chladných místech, aby si zachovala své léčivé vlastnosti co nejdéle.

Pokud se do sběru nechcete pouštět, můžete si bylinky nakoupit přímo u pěstitelů nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej bylinek v bio kvalitě. Obchodníci na nebývalý zájem o suroviny na výrobu přírodní kosmetiky poměrně rychle zareagovali, takže můžete nakupovat v celé řadě internetových obchodů.

Domácí kosmetiku lze mnohdy vyrobit jen s několika surovinami. Kouzlit můžete třeba s olivovým olejem, bambuckým či kakaovým máslem, včelím voskem a se stoprocentními esenciálními oleji, ale můžete zajít i mnohem dále.

Zdroj: Youtube

Jaké bylinky pro výrobu přírodní kosmetiky?

Bylinek není nikdy dost a v přírodní kosmetice můžete použít prakticky jakékoliv léčivé rostliny. Velmi oblíbené jsou druhy s příjemnou vůní. V pleťových a tělových krémech uplatníte bylinné maceráty z levandule, meduňky, máty, mateřídoušky nebo třeba dobromysli.

Macerát jednoduše založíte ve sklenici, do které nasypete suché nebo čerstvé byliny a ty zalijete olejem. Použít můžete třeba mandlový, avokádový nebo olivový olej. Snažte se, aby byly všechny byliny pečlivě ponořeny, jinak mají tendenci plesnivět. Macerát nechte pak dva až tři týdny louhovat, pak ho sceďte.

Bylinky se ovšem mohou také používat do pleťových masek, peelingů nebo také do koupelových solí, fantazii se meze nekladou.

Zdroj: magazinzahrada.cz, activebeauty.cz

Související články