Každá bylina a koření má své specifické vlastnosti a účinky, ale zahřívací byliny mají některé vlastnosti hodně společné. Některé byliny mají pro náš organismus ochlazující účinky, například taková máta a ibišek. Další byliny naše tělo dokážou pěkně prohřát a jiné jsou neutrální a nemají výrazné ani ochlazující a ani prohřívací účinky.
Stručný souhrn z článku:
- Byliny a koření jako slaměnka, lípa, mateřídouška a heřmánek efektivně zahřívají organismus.
- Kromě bylin lze použít koření jako kari, skořice, pepř a chilli pro jejich hřejivé účinky.
- Tato přírodní řešení jsou zdravější alternativou k alkoholickým nápojům pro zahřátí.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Které bylinky vás zahřejí
Slaměnka
Slaměnka je bohatá na biologicky aktivní sloučeniny, má povzbuzující účinky, dokáže rozproudit krev, zahřívá, regeneruje, působí proti křečím, antioxidačně a protizánětlivě. Nejčastěji se z této rostliny připravuje čaj s příjemnou nasládlou chutí. Prohřeje tělo, ale dokáže i rozpouštět a ředit hlen, změkčovat kašel, snižovat kyselost žluči a podporovat její tvorbu. V čínské medicíně je někdy označovaná za bylinu nesmrtelnosti.
Lípa
Pro zahřátí organismu a vyvolání pocení si můžete připravit koupel z lípy. Hrst lipových květů i s listy zalijeme litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Scedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně – teplota koupele by neměla přesáhnout 38 °C. Celou proceduru je nejlépe provést večer před spaním a po koupeli rovnou ulehnout do postele.
Mateřídouška a heřmánek
Obě bylinky jsou zahřívací, a když je smícháte dohromady, vytvoříte dokonalou harmonii. 1 lžičku sušených květů heřmánku a 1 lžičku sušené nati mateřídoušky zalijte šálkem vroucí vody, nechte 10-15 minut louhovat a můžete i osladit medem. Pijte 1-2x denně, avšak pozor: mateřídouška by se neměla konzumovat dlouhodobě.
Které koření vás zahřeje
Kari
Tato známá směs koření je silným antioxidantem, má skvělé protizánětlivé účinky a také snižuje hladinu cholesterolu. Příznivě působí na psychiku a činnost jater. Zjistilo se, že kurkumin z kurkumy, jež je součástí kari, zabraňuje růstu tukových buněk, je tedy výborným bojovníkem proti obezitě. Nejlepší je přidávat kari do jídel.
Skořice
Skořice patří mezi oblíbené druhy koření. Její vůni cítíme hlavně v období Vánoc, kdy se přidává do cukroví nebo svařáku. Způsobů, jakými do sebe toto hřejivé koření dostat, je spousta. Skořici si můžete přidat do čaje, kávy nebo horkého mléka, čímž tak ještě zvýšíte hřejivost nápoje. Máte rádi sladké snídaně? Pak vám doporučujeme lahodnou krupicovou kaši se skořicí a jablky nebo lívance se skořicí. Skořice kromě sladkých jídel skvěle doplňuje i jídla slaná, zejména pak ta pocházející z arabské kuchyně. Cizrna s datlemi, skořicí, kurkumou a mandlemi vás zaručeně mile překvapí.
Pepř a chilli
Co pálí, to zahřívá. Pokud si nepotrpíte na čajíčky a nevadí vám pořádně ostrá jídla, pak stačí, když si do pokrmu přidáte pořádnou dávku pepře nebo chilli, a vězte, že vám bude horko raz dva. Jak pepř, tak chilli obsahují látky, které povzbuzují krevní oběh, u chilli je však tento účinek ještě větší. Díky vysoké koncentraci kapsaicinu v chilli dochází po jeho konzumaci k rychlému zahřátí končetin a hlavy.
Zdroj: jimejinak.cz, novinky.cz