Kvalitní kosmetika na aknózní pleť dokáže projevy akné zmírnit, avšak to bylinky také. A dokonce si z nich můžete vyrobit účinná pleťová tonika, krémy nebo pleťové masky, za které byste jinak v drogerii či lékárně nechali nemalé peníze. Pojďte se s bylinkami na akné seznámit!

1. Heřmánek pravý

Tuto bylinku snad všichni znají už od raného dětství. Ačkoliv se nejvíce využívá k mírnému uklidnění při nervovém vypětí či k harmonizaci rozbouřeného trávení, umí také absorbovat přebytečný kožní maz, díky tomu stahuje póry a ještě navíc při čištění pleti působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku, a napomáhá tak lepšímu hojení akné.

Recept na tonikum z heřmánku:

Dvě lžíce květu zalijte 0,5 litrem vroucí vody a nechte 30 minut vylouhovat. Poté přeceďte a vlažným odvarem potírejte pleť.

2. Měsíček lékařský

Tuto krásnou rostlinku oranžové barvy jistě znáte. Mezi její přednosti však nepatří pouze estetika, ale i léčivé vlastnosti. Měsíček je známý svými protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Obsahuje silné antioxidanty a flavonoidy, které pomáhají zklidňovat podrážděnou pleť. Měsíček lze použít k léčbě akné, zarudnutí, odřenin, ekzémů a dokonce i popálenin. Jeho extrakt se často nachází v přírodních pleťových krémech a tonikách.

Recept na tonikum z měsíčku lékařského:

Dvě polévkové lžíce měsíčku zalijte 0,5 litrem horké vody a nechte 30 minut vylouhovat. Pak stačí jen přecedit. Můžete používat jako klasické tonikum nebo si odvar přidejte do koupele.

Podívejte se, jak si vyrobit domácí měsíčkovou mast a pleťovou vodu:

Zdroj: Youtube

3. Levandule lékařská

Někdo její vůni nemůže vystát, většina ji ale miluje. V levandulové silici se totiž nachází intenzivně vonící linalool, který svým aromaterapeutickým působením může uvolňovat napětí, tišit neklid a pomáhat k lepší relaxaci. Zde účinky levandule nicméně nekončí, neboť s přítomnými tříslovinami účinkuje výrazně protizánětlivě, působí antibakteriálně a zrychluje hojení drobných ranek. Již po několika aplikacích můžete pozorovat zlepšení.

4. Růže

Další krásně vonící rostlinou je růže. V kosmetice se využívá nejen pro svou omamnou vůni, ale také pro své léčivé účinky. Výtažky z růže pomáhají zmírnit zanícení nebo svědění pokožky. Růže bývá také součástí kosmetických přípravků na stahování pórů, což je dobrá prevence před vznikem akné a černých teček.

5. Kopřiva

Kopřivu lze využít celou, listy, stonek i květy. Čistí krev a okysličuje organismus. Má také výborné detoxikační účinky, což pro zmírnění projevů akné potřebujeme. Nejčastěji se využívá formou čaje. Omyté lístečky kopřivy zalijte teplou (ne vřící) vodou a nechte louhovat. Nálev si můžete připravit dopředu a průběžně ho celý den popíjet.

Zdroj: alfafit.cz, evelio.cz, tcm.cz/, www.derm.cz, dermatologiepropraxi.cz

Související články