V posledních letech se stále více zahradníků obrací k přírodním metodám pěstování, hledají cesty, jak posílit zdraví svých zahrad bez použití chemických pesticidů. Jednou z efektivních strategií pro dosažení tohoto cíle je společné pěstování různých druhů rostlin, zejména kombinace zeleniny, ovoce a bylinek. Bylinky mají často kromě kulinárních a léčivých vlastností i schopnost chránit své sousední rostliny před škůdci. Přečtěte si, které to jsou.

1. Bazalka

Bazalka je oblíbená nejen pro svou charakteristickou vůni a chuť, ale také pro své repelentní vlastnosti. Často se pěstuje v blízkosti rajčat, protože zlepšuje jejich chuť a odpuzuje mšice, mouchy a komáry.

Bazalka je užitečná i v boji proti housenkám, které si na rajčatech rády pochutnávají. Výsadba v blízkosti oken a dveří zase může pomoci udržet nepříjemný hmyz mimo domov.

2. Měsíček lékařský

Měsíček odpuzuje slimáky, mravence a housenky. Jeho silná vůně a látky, které jsou vylučované kořeny, přitahují i užitečný hmyz, jako jsou například pestřenky živící se mšicemi. Sázejte ho kolem záhonů s rajčaty a paprikou nebo přímo mezi zeleninové řádky.

3. Levandule

Levandule poskytuje silnou ochranu proti mšicím a mravencům. Pěstování kolem záhonů nebo ovocných stromů tedy vytváří přirozenou bariéru proti škůdcům. Květy levandule navíc přitahují opylovače, kteří jsou klíčoví pro zdraví celé zahrady. 

4. Máta

Máta může odpuzovat mravence a myši. Její intenzivní vůně může maskovat vůně jiných rostlin a tím zmate škůdce, kteří hledají svou kořist. Je výborná v kombinaci s kapustou a rajčaty, ale měla by být pěstována v nádobách, protože se snadno šíří a může přerůst celý záhon.

Podívejte se na aromatické bylinky proti škůdcům i níže ve videu:

Zdroj: Youtube

5. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice odpuzuje mšice, housenky, slimáky, mravence a myši. Tam, kde roste, se rychleji zbavíte obtěžujícího pýru plazivého. Lichořeřišnice je spolehlivá ochránkyně kedluben, zelí, brambor nebo brokolice.

Na lichořeřišnici si rádi pochutnávají plzáci, je proto prozíravé vysadit ji k cuketám nebo dýním, mezi listovou zeleninu nebo špenát. 

6. Rozmarýn

Rozmarýn je další bylinka s repelentními vlastnostmi. Obzvláště účinný je proti některým druhům můr, které mohou napadat mrkve a fazole, nezadá si však ani s jinými škůdci. Navíc přitahuje opylovače.

7. Saturejka

Saturejka zahradní spolu se šalvějí lékařskou odpuzuje běláska zelného, a proto spolehlivě chrání hlávkové zelí, květák, brokolici a další brukvovité rostliny. Pomáhá také ochránit saláty před mšicemi i mravenci. Ve společnosti saturejky se dobře daří fazolím a hrášku. 

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, living.iprima.cz

Související články