Stručný souhrn z článku

  • Záněty močových cest mají nepříjemné příznaky a mohou vést k vážnějším komplikacím, jako je zánět ledvin.
  • Bylinky jako přeslička, zlatobýl, brusinky, medvědice a lichořeřišnice pomáhají léčit a předcházet zánětům močových cest.
  • Tyto byliny mají diuretické, dezinfekční a protizánětlivé účinky, a jsou dostupné ve formě odvarů, koupelí nebo čerstvých.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zánět močových cest dokáže pořádně potrápit. Projevuje se typickým řezáním a pálením močovodů. Přičemž je to doprovázené pocitem plného měchýře, neustálou potřebou močit a nepříjemným svazujícím pocitem, který nám brání kamkoliv vyrazit. 

Tyto příznaky pak doprovází zabarvení moči, zápach moči a často bolest v oblasti podbřišku. Pokud se přidá teplota nebo bolest zad, především v oblasti ledvin, může se jednat o zánět ledvin. Nepodceňte dopad zánětu močového měchýře a indicie, které mohou vést k zánětu ledvin, a navštivte svého lékaře.

Povolejte na pomoc přírodu

Co dělat, když se zánět objeví, nebo když se opakuje? Máme pro vás seznam bylinek, které vám pomohou zpříjemnit či zkrátit průběh onemocnění nebo ho do konce zahnat úplně. Které bylinky to jsou?

1. Přeslička rolní

Přeslička je silně močopudná. Užívá se i při revmatických bolestech, které bývají s urologickými problémy často spojeny. Odvar připravíte ze čtyř čajových lžiček rostliny, které zalijete čtvrtlitrem vody. Vaříte přibližně 15 minut. Pijte jeden litr denně při urologických nebo revmatologických potížích. Kúra je intenzivnější, když pití čaje prokládáte pitím obyčejné vody. Pozor! Přeslička by se neměla používat dlouhodobě, a proto je její užívání bezpečnější ve směsích.

Zdroj: Youtube

2. Zlatobýl obyčejný

I tato bylina působí velmi močopudně. Užívá se na posílení ledvin a močových cest a také dokáže rozpouštět ledvinové kameny. Odvar zlatobýlu můžete využít jako sedací koupel. K tomu potřebujete dvě polévkové lžíce byliny, zalijete půllitrem vody a přivedete k varu. Vaříte pět minut, odstavíte a scedíte a vlijete do koupele, ve které byste měli vydržet aspoň patnáct minut.

3. Brusinka velkoplodá

Asi nejznámějším bojovníkem proti zánětu močových cest jsou brusinky. Látky zvané proanthokyanidiny zabraňují bakteriím, aby se usazovaly na stěnách sliznice v močovém ústrojí. Je proto mnohem jednodušší tyto bakterie vyplavit z těla. To znamená, že se infekce (tak rychle) nerozvíjí.

4. Medvědice lékařská

Medvědice je známá také pod názvy hrozník, medvědík nebo polárníček. Tento zakrslý keřík se podobá brusinkám a má též podobné vlastnosti. Obsahuje fenolické glykosidy, třísloviny a další látky.

Její listy mají močopudné a dezinfekční účinky. Snižuje kyselost moči, což předchází vzniku močových kamenů, existující kameny dokáže rozpustit. Medvědici je vhodné užívat ve formě čaje, ale i čerstvých listů. V tomto případě si však musíte dávat pozor na správné dávkování, při vyšších či dlouhodobých dávkách byste si mohli poškodit játra.

5. Lichořeřišnice

Tahle chutná bylina dokáže silně antibioticky působit na široké spektrum bakterií v oblasti genitálií. Trpíte-li častými záněty, je výhodné tuto letničku pěstovat na zahradě nebo na balkóně v květináči a zařazovat ji pravidelně do svého jídelníčku.

Čerstvé květy a listy můžete přidat do salátu, nebo je spolu s lodyhami naložit do octa. Radši než sušenou verzi zvolte tinkturu, která má silnější účinky. Protože lze lichořeřišnici používat opakovaně, je vhodná jako prevence i jako léčba opakovaných zánětů.

Zdroj: denik.cz, alfafit.cz, novinky.cz

Související články