Pokud máte rádi jehličnany a dostatek prostoru, je cedr atlaský (Cedrus atlantica) ideální okrasnou dřevinou. Pojmenování odkazuje na jeho domovinu - pohoří Atlas v severní Africe. Jedná se o stálezelený jehličnan, který má v mládí pyramidální tvar, ale v dospělosti se jeho větve rozšiřují, rovnají a vršek stromu se zplošťuje. Díky tomuto neobvyklému habitu je vyhledávanou zahradní a parkovou dřevinou.  

Atlaský cedr není jediným ze skupiny cedrů, které můžete pěstovat, nicméně v našich podmínkách se mu bude dařit skvěle, protože nejlépe odolává mrazům.

Jedinou nevýhodou těchto unikátních velikánů je jejich vzrůst v dospělosti, protože dorůstají výšky až 18 m, ale některé exponáty mohou být i vyšší. Jednopalcové, 1,5 centimetru dlouhé jehlice jsou zakřivené, rostou ve shlucích a mají nápadně stříbřitě modrou barvu. Na stromě zůstávají po celý rok a jsou hlavním okrasným prvkem tohoto jehličnanu. Atraktivní jsou také jeho soudkovité šišky, které rostou kolmo vzhůru.

Zdroj: Youtube

Dejte mu dostatek místa

Péče o tento vzrůstný strom není žádná námaha, nicméně je třeba respektovat jeho požadavky a přizpůsobit se jim.

Toužíte-li po rychle rostoucím stromě, cedr mezi ně určitě nepatří. Dorůstá asi 30 centimetrů za rok. Pro svůj růst však potřebuje dostatek místa, a také je třeba počítat s jeho finální velikostí. Při výběru stanoviště buďte opatrní, protože cedr opravdu nejlépe působí jako solitéra, která se nechá dorůst do přirozené výšky a šířky. Stanoviště by mělo být chráněné před větry, protože silné poryvy tohoto živlu mohou polámat větve.

Vhodné podmínky pro pěstování cedru

Atlaský cedr vysazujte na volném prostranství bez konkurenčních stromů nebo keřů. Pro výsadbu vyberte stanoviště s plným až částečným osluněním. Tyto stromy si poradí s písčitými i jílovitými půdami, nejlépe se jim však daří v hluboké, kyselé hlinité půdě s výbornou drenáží. Naštěstí není třeba je hnojit, dobře porostou i bez přidané výživy.

Po zasazení ho zakůlujte, což mu pomůže v zakořenění. Kůly ponechte minimálně jeden rok. První sezónu zalévejte důkladně do hloubky, obzvlášť při horkém a suchém počasí. I v dospělosti ocení zálivku, zvláště v létě.

Druhy cedru atlaského:

  • Cedr atlaský ´Aurea': Je menší až středně velký, pomalu rostoucí strom, v dospělosti dorůstající do výšky 10 m a šířky 6 m. Habitus je zpočátku kuželovitý s vodorovnými větvemi, později spíše asymetrický. Jehlice jsou zlato-žluté, později přecházejí do žluto-zelené se šedavým nádechem.
  • Cedr atlaský ’Glauca': Tato odrůda atlaského cedru má podobný vzrůst jako původní druh, ale disponuje mnohem hustší korunou, což ji činí esteticky atraktivním stromem. V 10 letech může dosáhnout výšky kolem 2,5–4 m a v dospělosti doroste 15–25 metrů na výšku a 10–15 metrů na šířku. Jeho jehlice přechází v průběhu roku od intenzivně modré barvy k zelenému odstínu.
  • Cedr atlaský ´Glauca Pendula': Tato varieta je převislou formou atlaského cedru s nápadně modrostříbrnými jehlicemi.

Související články