Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) je mezi zahradníky velmi oblíbená. Na rozdíl od většiny ostatních trvalek je přes zimu stálezelená a chladné počasí zvládá s naprostou lehkostí. Lze ji pěstovat ve velkých nádobách, ale nejlépe se jí daří na venkovním záhonu pod stromy, které ji v létě ochrání před slunečním úpalem.

Možná je vám podezřelé její jméno. Kdo by chtěl mít na zahradě něco, co má v názvu smrdutá? Pravdou je, že z ní budete naprosto nadšeni! Navzdory svému jménu totiž vůbec nesmrdí. Pouze pokud rozdrtíte listy či stonky, ucítíte výraznou zemitou vůni. Nenechte se tedy odradit jejím nevalným obecným názvem. Atmosféru, kterou vám rostlina na záhony přinese, si zamilujete.

Co potřebujete vědět o čemeřici smrduté

Tato zajímavá rostlinka pochází z Řecka, Malé Asie a střední a jižní části Evropy. Ve volné přírodě roste zpravidla v lesích. To ji poskytuje stinné prostředí, ve kterém se jí nejlépe daří.

Vytváří úzké, lesklé listy na silných šťavnatých stoncích. Listy jsou hluboce vykrojené a mohou připomínat listy palem nebo kapradin. Některé mají lehce zubaté okraje. 

Kvete koncem zimy a těšit se z ní můžete do března či dubna. Její květy mají světle zelenou barvu a pět okvětních lístků. Připomínají malé zvonky. 

Zdroj: Youtube

Péče o čemeřici smrdutou

Rostlina je opravu odolná, a hlavně je to jedna z prvních květin, které vás na záhonech pozdraví svými kvítky. Aby co nejlépe prospívala, je nutné ji pěstovat v podmínkách, které jí budou vyhovovat. 

  • Čemeřici smrduté se nejlépe daří v polo či úplném stínu. Na plném slunci trpí. 
  • Jakmile se uchytí, je velmi odolná vůči suchu. Po zasazení udržujte půdu kolem ní vlhkou, ale ne přemokřenou. 
  • Zeminu ocení humusovitou a bohatou na organické látky, která bude dobře odvádět přebytečnou vlhkost. 
  • I když snese neutrální podmínky, volte pokud možno mírně zásadité pH. Vysoce kyselé půdy v případě potřeby upravte vápnem, aby se zvýšila zásaditost. 
  • Hnojit moc nepotřebuje, pouze pokud máte chudou půdu. Ovšem na podzim jí můžete přilepšit, abyste ji připravili na zimní kvetení. V tom případě volte vápenatá hnojiva.

Pozor při přesazování čemeřice smrduté

Ideální bude, když rostlinu necháte na místě, které jste jí vybrali napoprvé. Vytváří totiž velmi hluboký kořenový systém, který zlepšuje její odolnost vůči zimě a suchu. Zároveň však znesnadňuje přesazování. Pokud je to možné, přemisťujte pouze velmi mladé rostliny, které ještě neměly čas zapustit hluboké kořeny. 

Jak množit čemeřici smrdutou

Tato rostlina se velmi ochotně rozmnožuje samovýsevem. Jakmile skončí kvetení, vytvoří se semena, která se velmi ochotně uchytí v bezprostředním okolí „matky“.  

Můžete ji také koncem podzimu množit dělením, ale buďte opatrní, abyste nepoškodili kořenový systém. Vyryjte rostlinu a všechny její kořeny z půdy a omyjte je, abyste je odhalili. Kořeny jsou propojeny růstovými pupeny, které můžete oddělit tak, že pomocí ostrého čistého nože odříznete mezi shluky 3-4 pupeny.

Jedovatá krása

V dávných dobách čemeřice smrdutá byla považována za léčivou a lidé pomocí ní zkoušeli uzdravovat gynekologické problémy či vypudit střevní parazity. Všechny její části jsou však toxické a kořeny jsou nejnebezpečnější částí rostliny. Dokonce i pouhý dotyk může způsobit vyrážku a svědění. Proto při manipulaci s touto kráskou vždy používejte rukavice.

Zdroj: epicgardening.com, masterclass.com, nature-and-garden.com

Související články