V angličtině se černucha damašská (Nigella damascena) nazývá Love in a Mist, tedy Láska v mlze. Je to velmi výstižné lidové pojmenování, které odkazuje k záplavě jemných peřenosečných listů, které tvoří "mlhu" obklopující květy připomínající drahokamy.

Rodové jméno Nigella pochází z latinského niger (černý) a odkazuje na sytě černá semena. Černucha damašská, jeden z přibližně 15 druhů tohoto rodu z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), pochází z jižní Evropy, Asie a severní Afriky. Ve své domovině roste na polích, podél cest a na kamenitých nebo pustých místech.

Tato malá až středně velká jednoletka dorůstá výšky 30-60 cm a šířky až půl metru, pokud neroste příliš hustě. Květy jsou obvykle jasně modré až velmi bledě modré, ale některé mohou být bílé, růžové nebo levandulové. Každý má v průměru 1,5 cm. Po květu následuje atraktivní balonovitá tobolka, dlouhá až 2 centimetry. Je zelená s fialovými nebo bronzovými pruhy a prodlužuje atraktivitu rostliny o další týdny.

Kde to černuše sluší

Velmi dobře se uplatní ve směsi s jinými letničkami v neformální nebo chalupářské zahradě. Hodí se i k vyplňování mezer v nově založeném trvalkovém záhoně. Jednotlivé rostliny lze přidat do závěsných košů, okenních truhlíků nebo nádob, kde jemně řezané listy vytvoří příjemný kontrast s doprovodnými balkonovkami. Vzhledem ke své nevelké výšce ji lze použít jako lem záhonů.  

K řezu je vhodná, ale nevydrží. V některých zemích se používá do svatebních kytic, ale v tom případě je nutné ji uříznout a svázat v den svatby. Její krása a staromódní vzhled za tuto komplikaci však stojí.

Sušené rostliny s tobolkami skvěle vypadají v sušených vazbách.

Pěstování černuchy damašské

Nejlépe se jí daří na plném slunci v dobře propustné, živné půdě. Tmavě černá semena stačí rozhodit na místa, kde chcete černuchu mít, a počkat, až začnou růst. Výsev lze provádět v dubnu, ale klidně i na podzim.

Jelikož semena velmi dobře klíčí, bude možná nutné vzcházející rostlinky vyjednotit. Vzhledem k hlubokým kořenům se rostliny špatně přesazují, proto si místa výsevu dobře rozmyslete. Jinak patří do kategorie „zasej a zapomeň“. Necháte-li dozrát alespoň některé tobolky, je téměř jisté, že se s černuchou na zahradě setkáte bez jakékoliv námahy i napřesrok.

Semena lze také předpěstovat, zhruba 4-6 týdnů před přesazením ven, ale měla by být vyseta po jednom do rašelinových květináčů a velmi opatrně v nich zasazena, rašelinové květináčky se v půdě rozpustí. Černucha damašská snese i mírný mráz.

Jak zajistit dlouhé kvetení černuchy damašské

Tato půvabná jednoletka má krátkou dobu kvetení (pouze měsíc či dva). Chcete-li, aby kvetla celou sezonu, provádějte průběžné výsevy s odstupem asi tří týdnů. Rostliny by měly začít kvést asi tři měsíce po výsadbě.

Odstraňování tobolek prodlouží kvetení, ale zase vás připraví o dekorativní „balonky“.

Semena jsou jedlá, ale pouze v malém množství

Mletá semena mají intenzivní chuť podobnou muškátovému oříšku, ale dají se použít i celá. Jejich chuť zejména vynikne jako koření a na sladkostech. Semena však konzumujte vždy jen v malém množství, protože obsahují toxický alkaloid damascenine.

Její blízká příbuzná černucha setá (Nigella sativa) je využívaná na výrobu olejů a jako koření, kterému se říká černý kmín, oblíbený je zejména v Turecku, na Blízkém východě a v Indi. Tato semena jsou po tisíciletí využívána v domorodé medicíně. Řada účinků byla prokázána vědeckými studiemi, a to včetně protirakovinového působení. 

Celá rostlina černuchy damašské je, stejně jako většina z členů rodiny pryskyřníků, jedovatá. Nikdy byste ji neměli konzumovat celou, i když se považuje jen za mírně toxickou. Zejména u dětí a domácích mazlíčků se doporučuje trocha opatrnosti: nedovolte jim rostlinu okusovat ani si ji vkládat do úst.

Související články