Paprika se řadí mezi zeleninu, která je poměrně náchylná k virovým nákazám. Jednou z nich je například choroba mozaika, která zapříčiní deformaci a smrsknutí plodů. Kromě toho se toto onemocnění projevuje nevzhlednými hnědými skvrnami na listech. S tímto virem se můžete nejčastěji setkat v srpnu. 

Jaká zvolit opatření? Infikované rostliny je třeba co nejdříve zlikvidovat. Nepoužívejte z nich žádný rostlinný materiál na množení. Udržujte půdu čistou bez plevele a náletových rostlin. Nástroje po práci dezinfikujte. Co dalšího může vaše papriky potkat?

Bronzovitost rajčete

Další chorobou, která výrazně zpomalí růst plodů, je virová bronzovitost rajčete. Toto onemocnění poznáte mimo jiné tím, že se na plodech paprik začnou objevovat různě barevné skvrny. Pokud vaše rostlinky napadne tato nemoc, musíte rostliny vyhodit. 

Chloróza neboli žloutenka

Za tuto chorobu si většinou můžeme sami. Projeví se totiž převážně až ve chvíli, kdy paprika nemá vhodné podmínky pro pěstování. Chloróza se tedy na rostlině objeví v případě, že má rostlina špatný poměr výživy, nebo pokud je paprika pěstována ve špatné, málo železité půdě.

Chloróze předejdete tak, když budete vědět, co tento stav způsobuje. Pokud tedy zjistíte, že jsou papriky ve špatné půdě, zakupte správný typ hnojiva. První pomocí vám ale bude postřik na listy.

Listy paprik se kroutí? Podívejte se, co to může způsobovat:

Zdroj: Youtube

Vrtalky obecné

Vrtalka je podobná malé mouše. Papriky napadá tak, že na rostlinu naklade vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy, které se zavrtávají do listů. Když si toho  nevšimnete včas, hrozí i úplné zahubení rostliny. Jedinou prevencí proti tomuto parazitu je preventivní postřik, případně lze vyzkoušet žluté, lepivé terčíky, na které se parazité přilepí.

Zavíječ paprikový

Na první pohled sice hezký motýl, ale jinak jde o zákeřného parazita. Samice zvládne bez problémů naklást klidně i 500 vajíček, ze kterých se pak vylíhnou housenky, které se dostanou až dovnitř plodů a postupně se mohou lehce rozšířit i na další rostliny. Proti motýlům i housenkám se lze poměrně snadno bránit pomocí speciálních postřiků.

Mšice

Není snad jediná rostlina, kterou by mšice pravidelně nenapadávaly. Bohužel ani papriky nejsou výjimkou. Boj s tímto parazitem není lehký a cesta k úspěšnému vyhubení mšic je velmi trnitá.

Rad, jak se jich zbavit, je mnoho. Někteří pěstitelé zkoušejí plody umývat v mýdlové vodě, jiní věří zase ověřeným postřikům a někteří se snaží vyhledávat stále nové způsoby a alternativy, a tak zkoušejí papriky potírat ekologickými přípravky, které jsou nejčastěji založeny na obsahu olejů.

Zdroj: ireceptar.cz, chovatelka.cz, semenaonline.cz

Související články