Chrpa horská (Centaurea montana) je vytrvalá rostlina, která je doma v Alpách, odkud se rozšířila do horských oblastí od Španělska přes Francii a Německo po střední Evropu. U nás se ve volné přírodě vyskytuje pouze v podhůří Šumavy a Novohradských hor. V naší přírodě patří mezi silně ohrožené druhy a je chráněná. V zahradách roste ale víc než ochotně, a jejím pěstováním tak přispějete k její záchraně. 

Květy této horské trvalky se velmi podobají jednoleté chrpě, ale jsou mnohem větší. Rostlina samotná má stříbřité, chlupaté listy a bujný habitus, dorůstá výšky 50-80 cm. 

Opakované kvetení

Vytrvalá chrpa je staromódní květina s uvolněným růstem a dlouhotrvajícími květy, které jsou stejně okouzlující ve váze jako na záhoně. Její jasně modré květy s fialovočerveným středem se otevírají z atraktivních poupat koncem dubna a kvetou až do června. 

Květy této rostliny lze ocenit samostatně nebo v kombinaci s jinými květinami, s kterými tvoří výrazný kontrast. Odkvetlé květy odstřihněte, abyste podpořili jejich opětovné vykvetení v pozdním létě. Někteří zahradníci dokonce po odkvětu agresivně zastřihnou celé stonky, aby celý trs omladili novými listy a květy.

Pěstování chrpy horské

Jako zahradní rostlina je chrpa horská univerzální trvalka, která nejlépe roste na plném slunci až v mírném stínu v běžné zahradní zemině. Zkušenosti pěstitelů potvrzují, že dobře prospívá i v jílovitých půdách. Jakmile se uchytí, snáší sucho, ale v podmáčených podmínkách se jí nedaří. 

Tato nenáročná rostlina nemá ráda bohatou půdu. Nepotřebuje prakticky žádnou výživu, dokonce ani každoroční doplňování půdy organickým materiálem. Jednorázové jarní přihnojení je užitečné pro rostliny rostoucí ve velmi chudých půdních podmínkách, ale ani tehdy není hnojení nutné.

Díky svému nižšímu vzrůstu je ideální pro přední nebo střední část trvalkového záhonu. Její trsy se rychle rozrůstají oddenky, rostlina se také samovolně šíří semeny.  

Nejlépe ji namnožíte dělením tak, že na podzim odryjete část trsu a zasadíte ho na nové místo. 

Nové odrůdy chrpy horské

Nedávno byly představeny nové hybridy, z nichž některé jsou k dostání i v našich zahradnictvích: 

  • Centaurea montana „Amethyst in Snow“ má hedvábně bílé květy s královsky fialovými středy.
  • Centaurea montana 'Black Sprite' je dramatický hybrid s purpurově černými květy, které kvetou od července do srpna.

Ať už dáváte přednost chalupářskému vzhledu původní zářivě modré, nebo modernímu vzhledu „Black Sprite“, chrpa horská dodá vaší zahradě zajímavý vzhled.

Související články