Pěstování chryzantém není složité a zvládne ho i začátečník. Zásadní je především výběr správného druhu. Chryzantémy můžete pěstovat jako letničky, které jsou vhodné do květináčů a na balkony, nebo jako trvalky, které vám vydrží na záhonech několik let. Trvalky jsou odolnější a zvládnou růst i několik sezon. Vhodné je pro chryzantémy slunné stanoviště chráněné před větrem.
Jak podpořit kvetení chryzantém?
Aby chryzantémy bohatě kvetly, je důležité dbát na správnou péči během celého růstového období. Kvetení závisí na délce dne – květní pupeny se zakládají pouze tehdy, když je den kratší než 14 hodin. Proto je ideální doba pro jejich kvetení právě na přelomu léta a podzimu.
Když rostliny dosáhnou výšky 30 cm, zaštípněte je. Stačí, když je zkrátíte o dvě třetiny. Budou mít kompaktní tvar a bohatou násadu květů. U velkokvětých chryzantém je vhodné ponechat na každém výhonku jeden pupen, aby květy byly co největší a nejkrásnější.
Chryzantémy potřebují hnojivo
Správné hnojení je pro pěstování chryzantém zásadní. Aby rostliny měly dostatek živin a mohly se plně rozvinout, je nutné je během období největšího růstu pravidelně hnojit.
Ideální je hnojení jednou týdně formou zálivky, přičemž je důležité používat hnojiva bohatá na draslík. Draslík podporuje tvorbu květů a zajišťuje, že rostliny budou mít dostatek síly na vytvoření bohaté květní násady.
Hnojte chryzantémy až do doby, než rostlina nasadí první pupeny. Jakmile začnou kvést, hnojení můžete postupně omezovat a v říjnu už není třeba hnojení vůbec. V této fázi se rostliny soustředí na dozrání květů a další přísun živin již není nutný.
Jak množit chryzantémy? Podívejte se na videonávod:
Péče o chryzantémy v době kvetení
Během kvetení je důležité pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Tento krok podporuje tvorbu nových květů, a prodlužuje tak období kvetení. Okolí rostlin můžete zasypat mulčem. Udrží se tak vlhkost v půdě a kořeny nevyschnou. Navíc tam neporoste otravný plevel.
Později na podzim můžete chryzantémám v záhonech dopřát ochranu v podobě suchého listí nebo chvojí, což je ochrání před mrazem. Po odkvětu není nutné rostliny stříhat, jelikož nadzemní část rostliny slouží jako přirozená ochrana kořenového systému přes zimu.
Chryzantémy jsou náchylné na napadení škůdci, a proto je důležité provádět pravidelné ošetření rostlin pomocí vhodných postřiků. V době kvetení můžete použít kombinovaný postřik proti škůdcům, který ochrání rostliny až do konce sezony.
Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz