I když se poptávka po vodě stále zvyšuje, její omezené zásoby se snižují. Největší množství vody bezpochyby z celé zahrady vyžaduje trávník. Na jeden metr čtvereční by mělo připadnout zhruba 20 litrů vody týdně. Srážky v klimatických podmínkách České republiky však obvykle poskytnou přibližně jen jednu třetinu potřebného množství vláhy pro jeho optimální růst.

Zejména v letním období jsou tak vyschlé zahrady čím dál tím častějším jevem. Obecně platí, že pitná voda není pro zalévání zahrady ideální, jelikož je chlorovaná a její užívání se navíc prodraží. Náklady na vodu v době sucha tak můžete snížit sběrem dešťové vody. Jednoduše postavíte pod okap sud, do kterého bude voda stékat.

Konev nahradí zavlažovač

Způsobů, které můžete využít k zavlažování vašeho trávníku, je hned několik. V případě malé zahrady si nejspíše vystačíte s hadicí a nástavcem, avšak při větších rozlohách se vyplatí pořídit automatické zavlažovače neboli sprinklery.

Existují v několika variantách - od pevně instalovaných v zemi až po přenosné. Ty chytřejší obsahují snímače půdní vlhkosti, a navíc jsou ovladatelné přes aplikaci, takže přijdou vhod třeba v době dovolené. Ušetří vám tak čas i námahu.

Záhonkům s rostlinami pak prospějí průsakové hadice, díky kterým má možnost voda stéct až ke kořenům. Jelikož jsou položené na zemi, voda se nedostává na listy, a nevznikají tak plísně. Když hadice schováte pod půdu, zabráníte i odpařování.

Automatická závlaha

Zdroj: Youtube

Zavlažujte ráno a večer, nikdy v poledne

Nezáleží jen na technice, ale i na frekvenci a správném čase. Je důležité zavlažovat trávník pravidelně, nejlépe jednou za tři dny. Buďte důkladní a vodou nešetřete, měla by totiž správně prosáknout do hloubky 10-15 cm.

Zatímco jílovité půdy si udrží vlhkost poměrně dlouho, písčité rychle vysychají. Zda váš trávník absorboval dostatek vláhy, můžete zjistit umístěním srážkoměru poblíž zavlažovače nebo vyrýpnutím drnu, u kterého lehce změříte hloubku proniknutí vody. Zavlažovat se obecně doporučuje brzy ráno nebo večer, v poledne by se totiž voda kvůli slunečnímu záření rychleji odpařila a trávník by vyschl.

Chytré sekačky vládnou trávníkům

Neméně důležitou součástí péče o trávník je sekání. „Od brzkého jara až do pozdního podzimu vám s ním pomůže robotická sekačka. Například AMA Freemow RBA 901 vám uleví od těžké práce. Tento vyspělý model disponuje chytrou navigací s antikolizním systémem a dokáže se postarat o plochu velkou až 900 m2. Díky hlučnosti pouhých 55 dB ho navíc lze bez starostí nechat pracovat i přes noc,“ vysvětluje odborník na zahradní techniku Aleš Chrobok.

Tato sekačka je vybavena třemi ostrými žiletkami, čímž zajišťuje perfektně posečený trávník. Výborně se umí poprat i s nerovnostmi v terénu. Požadované parametry sečení lze nastavit na LCD displeji přímo na sekačce nebo v aplikaci po připojení modelu přes rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Tento robotický pomocník navíc nevyžaduje žádnou složitou údržbu, a proto vám bude pouze šetřit čas a sílu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Mohou být moderní technologie pro zahradu přínosem?

Ano, smart technologie zajistí pravidelnou a kvalifikovanou péči o zahradu. 71 %
Ne, počítače motyku a hrábě ani lidské svaly nenahradí. 29 %

Mulčujte a provzdušňujte

U zavlažování a sečení však péče o trávník nekončí. Zahradu, kterou vám bude kdekdo závidět, je třeba mulčovat a provzdušňovat. Mulčováním ochráníte půdu před suchem, čímž ovlivníte i následnou spotřebu vody. Přírodní mulč navíc dodává živiny, takže vám za něj rostliny poděkují.

Provzdušňováním pak pomáháte kořenům trávníku dýchat, čímž podpoříte jejich růst. Do země se ručně nebo strojově vyrazí díry dlouhé a silné jako prst, které se následně vyplní pískem.

Zdroj: smarteon.cz, homelook.cz

Související články