Když jste nastydlí a máte ucpané dýchací cesty, dýchání je náročnější. A něco podobného se děje rostlinám, když se na listech usadí prach. Prach a další nečistoty blokují povrch listů, kde probíhá fotosyntéza, a rostlina tak nemůže vytvářet vlastní živiny. 

Průduchy na listech, kterými rostliny dýchají, navíc pokrývá silná vrstva prachu, takže špinavé listí může rostlinu udusit. Čištění listů by proto mělo být součástí pravidelné údržby rostlin, kromě zalévání a hnojení.

Každá rostlina potřebuje jiný styl čištění

Listy pravidelně otírejte čistým měkkým hadříkem a vodou. Toto čištění ale neplatí pro každou rostlinu. Malé listy s drsnějším povrchem zbavte od prachu pomocí suchého a měkkého štětečku. Mladé a křehké listy nečistěte vůbec a nedotýkejte se jich. Můžete je poškodit. Dlouhé a velké listy můžete bez obav zbavovat prachu první variantou, pomocí měkkého hadříku.

Čím listy pokojových rostlin vyleštit? Vyzkoušejte pivo

Leštění listů pivem patří mezi nejoblíbenější způsoby. Je to především proto, že pivo obsahuje spoustu vitaminů B a dalších cenných látek, které rostliny vyživují. Mějte ovšem na paměti, že pivo musí být zbaveno veškerých bublinek. Nechte ho tedy přes noc odstát. Pak už jen mírně navlhčete hadřík a otřete každý list.

Čas od času potřebují pokojové rostliny také sprchu. Podívejte se níže ve videu, jaký je správný postup sprchování, ať své pokojovky neutopíte:

Zdroj: Youtube

Leštění listů rostlinným olejem

Při tomto způsobu leštění listů pokojových rostlin buďte opatrní. Nikdy nepoužívejte olej napřímo, ale několik kapek rostlinného oleje nakapejte do misky s vodou. Olej dodá listům lesk, a zabrání rychlému usazování prachu. Ten totiž nebude moci ulpívat na jejich povrchu.

Leštění banánovou slupkou

Vnitřek slupky banánů je velmi bohatý na živiny, takže vám skvěle poslouží jako leštidlo a hnojivo na listy v jednom.

Pomůže i citronová šťáva

Někdy se stane, že když rostliny rosíte tvrdou vodou, objeví se na listech bílé skvrny od uhličitanu vápenatého obsaženého ve vodním kameni. Na tyto fleky pomůže citronová šťáva rozpuštěná ve vodě. 

Polévkovou lžíci citronové šťávy vymačkejte do 100 ml vody o pokojové teplotě. Zamíchejte a přes sítko přelijte do rozprašovače. Nejlepší je dešťová voda. Roztok pak nastříkejte na listy a měkkým hadříkem jemně otírejte povrch listů. Příliš přitom na listy netlačte, abyste je nepoškodili.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, be.green, receptyprimanapadu.cz

Související články