Pravidelné čištění terasy je nezbytné pro udržení její dobré kondice a prodloužení životnosti. Vlivem vlhkosti a bakterií vzniknou nánosy mechů, plísní a lišejníků, které v případě terasových prken způsobí degradaci materiálu. Čím déle necháte nečistoty ležet, tím obtížněji se jich budete zbavovat. 

Ale ani dlažba či kámen nejsou bezúdržbové. Mech a nečistoty mají na svědomí kluzký povrch, a taková zlomená noha není zrovna dobrý začátek zahradnické sezóny.  

Také plevel, pokud je ponechán svému osudu, si najde cestu ve spárách, a dokonce i na místech, o kterých byste si mysleli, že tam nic přežít nemůže. Natož pak vyrůst. Pravidelný úklid udrží nezbedné rostlinky jen na místech, kde jsou žádané. 

Kdy terasu čistit?

Čím déle necháte nečistoty a špínu tam, kde nemají co dělat, tím hůře se jich budete zbavovat. A stejně jako u většiny venkovních prací je klíčová pravidelná údržba a začít na jaře je základ, protože přes zimu dostane jakýkoliv zpevněný povrch pořádně zabrat.

Dřevěné terasy i dlažbu byste měli čistit ideálně za suchého dne. To proto, abyste zajistili, že čisticí prostředek bude mít čas plně účinkovat (a nespláchne ho předčasně déšť). To však neznamená, že práci odložíte až na srpen.

Co si připravit?

To tak trochu záleží na tom, s jakým problémem se potýkáte a jak moc, nebo málo jsou povrchy udržované.

Pokud je vaše patio v poměrně dobrém stavu a je součástí pravidelné péče o zahradu, postačí kbelík s teplou mýdlovou vodou nebo čisticí prostředek na terasy, který zabraňuje vzniku plísní a ničí je. Nepostradatelnými pomocníky budou také rýžák a tvrdé koště. V případě, že jste nechali terasu přírodě napospas, připravte si ještě ostrý nástroj pro vyškrábání plevelů, mechu a nečistot hluboko ve spárách. 

Tlakové myčky – šikovný pomocník 

Tuto metodu si mnozí osvojili jako rychlý a efektivní způsob čištění zpevněných povrchů, ale měli byste ji používat s maximální opatrností. Tlakové čističe teras fungují tak, že povrch otryskávají vodou a nadzvedávají nečistoty, které na dlažbě leží, aby je odstranily. Jsou velmi účinné a při správném použití pomůžou udržet vzhled terasy v bezvadném stavu.

Jaký je nejlepší způsob čištění terasy?

Příprava je klíčová bez ohledu na to, jaký způsob zvolíte. Povrch musí být zbaven veškerých nečistot, včetně volné špíny, prachu a plevele. Takže, koště do ruky!

Plevel odstraňte kartáčem, nebo jej zlikvidujte totálním herbicidem. Funguje i zředěný ocet, ale ten rostlinu nezahubí celou, pouze spálí její horní část. V obou případech k likvidaci nežádoucích rostlin přistupte několik dní před akcí, aby měl zvolený přípravek čas zničit celou rostlinu. Postřik aplikujte brzy ráno nebo večer, když nesvítí slunce, jen tak prostoupí v dostatečném množství do pletiv. Odumřelé části rostlin pak důkladně zameťte.   

Použití přípravku na čištění terasy

Toto je obecný návod a vždy byste měli pečlivě dodržovat pokyny uvedené na výrobku.

  • Přípravek na čištění terasy nařeďte vodou podle návodu.
  • Většinu čisticích prostředků lze aplikovat pomocí konve, nízkotlakého postřikovače nebo jen obyčejného kbelíku.
  • Na těžko přístupná místa použijte kartáč.
  • Vyčkejte - kvalitní čisticí prostředek na terasy má tendenci působit postupně v průběhu času, přičemž účinek se projeví dva až čtyři dny po aplikaci.

Zdroj: lovethegarden.com, mollymaid.co.uk, christieslandscapes.com.au

Foto: depositphotos.com

Související články