Jakmile skončí prázdniny, soustředíte se na zahradu a přípravné práce na příští rok. Smiřte se s tím, že nikdy nezvládnete všechno tak, jak byste si přáli. Budiž útěchou, že jakákoliv tvrdá práce, kterou odvedete během podzimu, se na jaře vrátí.
Výsev odolných semen
Začínáme s každoročním výsevem otužilých semen, která v půdě počkají, až na jaře přijde jejich čas, a vyraší, aby svou vitalitou trumfla i předpěstované rostliny. Takto můžete vysít téměř všechny letničky, jako hledíky, měsíčky, černuchu, ale i dvouletky či trvalky jako topolovky, náprstníky, orlíčky, rudbekie či echinacey. Stačí rozhodit semena po záhoně.
Také si naplánujte, kdy nachystat chvojí na přikrytí růží a dalších citlivějších rostlin, vykopat a rozdělit jiřiny, sázet cibuloviny, a rozmyslete, co je třeba zamulčovat.
Ale hlavně. Celý podzim je ideální dobou pro přesazování zdravých sazenic na koncová stanoviště. A taky na výsadbu keřů a stromů. To ale počká na konec října a listopad.
Na co nezapomenout při výsadbě trvalek
Na podzim vysazujte odolné trvalky na záhony. Klíčem k úspěšnému přezimování jsou zdravé a dobře rostoucí rostliny, které dobře odolají zimním živlům.
Neexistuje pevný termín pro konec výsadby. Ideální je, když mají rostliny několik týdnů teplot nad bodem mrazu, aby se uchytily. Před výsadbou nechte rostliny asi pět dní venku na chráněném místě. Na to pamatujete zejména u zakoupených rostlin, u nichž si nejste jistí, kde před výsadbou přebývaly.
Při výsadbě mladé rostliny vždy zalijte a dopřejte jim hrst vyzrálého kompostu pod kořeny. Pamatujete si, jak traumatizující je stěhování? Rostliny podobné trauma pociťují také, proto se o ně postarejte. Vyhlubte dostatečně velkou jámu, aby se do ní vešel nový substrát obohacený kompostem i s kořenovým balem. Pak sazeničky ukotvěte na místě pevným přitlačením kolem základny každé rostliny, aby mohly růst rovně a silně, a důkladně je zalijte, i kdyby byla půda mokrá.
Na podzim hlavně sázejte trvalky, co kvetou na jaře a v první polovině léta, aby se stihly připravit na velký výdej energie, který se pojí s kvetením. Podzimní trvalky mohou počkat s výsadbou na jaro. Nezapomeňte vysadit růže, ty prostokořenné vyjdou mnohem levněji než rostliny v kontejnerech. Také pivoňky, orlíčky, lupiny, bergenie, koniklec, ostrožky a další se těší, až se přestěhují z květináčů do volné půdy.
Podívejte se, jak na podzimní výsadbu stromů a keřů:
Cibuloviny sázejte ve velkých počtech
Na podzim je vhodná doba pro výsadbu narcisů, tulipánů, řebčíků, okrasných česneků, modřenců a dalších jarních cibulovin. Všechny tulipány lze sázet od poloviny podzimu, ale lépe se jim bude dařit, když s jejich výsadbou počkáte až na listopad, aby byla půda dostatečně chladná a nedošlo k napadení jejich cibulí plísňovými chorobami, na které jsou citlivé.
Pamatujte, že vždy budete potřebovat více cibulovin, než byste čekali. Pokud jich máte málo, ale chcete velkolepou přehlídku jarních květin, zvažte, zda raději nevysadit cibuloviny do nádob, které na jaře vystavíte na exponovaná místa, abyste si je skutečně užili, než abyste se snažili zaplnit záhon, což se může prodražit.
Pokud cibuloviny dáváte do záhonů, sázejte je v blocích alespoň po 15-20 kusech, abyste dosáhli maximálního efektu, jinak mohou působit poněkud nevýrazně.
Na co ještě nezapomenout?
- Seberte semena oblíbených letniček. Ta, která lze vysít na podzim, dejte do půdy. Ostatní nechte uschnout a uskladněte v papírových sáčcích na suchém místě, kde počkají na jarní výsevy či předpěstování.
- Po vyčištění záhonů je vhodná doba na rozprostření mulče, který pomůže choulostivějším rostlinám přečkat zimu a zlepší organickou strukturu půdy.
- Od konce října až do začátku zimy je čas na řez růží, zejména pnoucích. Zmenšete velikost rostliny asi o třetinu, abyste zabránili zlomení prudkým větrem.
- Během podzimních a zimních měsíců, dokud nezamrzne půda, můžete sázet nebo přesazovat stálezelené i opadavé stromy a keře. Během vegetačního klidu můžete keře a stromy přemístit s minimálním šokem. Během chladných měsíců vysazujte nové růže a živé ploty.