Nemáte zahradu, na které byste si mohli vypěstovat nějakou tu zeleninu? I okenní parapet se počítá! A s trochou šikovnosti si na něm můžete vytvořit malinkou zahrádku. Prodávají se dokonce speciální květináče, které jsou určeny pro domácí pěstování. Bohatě si však vystačíte s klasickým terakotovým květináčem nebo truhlíkem s drenážními otvory, který budete mít v blízkosti světla. 

Jestliže máte okno orientované na jih, bude to pro vaše rostliny víc než dostačující. Ve vnitřních prostorách sice nemůžete pěstovat úplně všechno, ale bylinky či klíčky úplně s přehledem. Pokud máte vnější parapet, nemusíte se bát zasadit ani závěsné jahody, balkónové rajče, ředkvičky a mrkve. 

Jak na domácí pěstování

Začněte s jedním nebo dvěma druhy a postupně zahrádku na parapetu rozšiřujte. Věnujte pozornost instrukcím pro pěstování jednotlivých rostlin. Potřebují různou velikost a hloubku nádoby, jiný typ půdy a samozřejmě i jiný typ hnojiva. Rostliny mají odlišné teplotní nároky. Ne všechny odrůdy jsou vhodné pro domácí pěstování, pečlivě vybírejte semínka.

Substrát na pěstování smíchejte s kompostem, rostlinky pravidelně vyživujte hnojivem, protože nemají možnost získat si živiny z půdy. Pro domácí pěstování jsou vhodná tekutá hnojiva, půdu hnojte vždy po 2 až 3 týdnech.

Skvělou volbou na pěstování jsou i hydroponické květináče, které udělají veškerou práci za vás a nepotřebujete je mít ani u zdroje světla. Dokonce do nich nemusíte dávat ani zeminu. Jedná se totiž o pěstování rostlin bez substrátu a rostlina vyrůstá v nádobě v keramzitu a živiny jí dodává vodní roztok. Přísun světla a vody si reguluje sám květináč.

A jaké bylinky jsou vhodné pro domácí pěstování?

Pro domácí pěstování je vhodná petrželka, pažitka, máta, oregano nebo oblíbená bazalka, rozmarýn a tymián. Vypěstovat můžete i vzrostlý kopr. Zpočátku je domácí pěstování bylinek náročné, protože každá bylinka má trošku jiné požadavky na podmínky. Je třeba se důkladně seznámit s tím, jaké prostředí je pro rostlinky vhodné a kam je umístit. Obecně je možné říct, že bylinkám se nejlépe daří na západním nebo jižním okně. V letním období potřebují rostlinky přemístit, nemají rády vysoké teploty.

Zdroj: nazeleno.cz, vitalia.cz

Související články