Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) je opadavý strom nebo keř z čeledi růžovitých. Je široce rozšířený po celé Evropě, vyskytuje se i v Asii a severní Africe. Dorůstá až do výšky 15 metrů, jeho kmen bývá štíhlý a kůra šedohnědá, s věkem rozpraskaná.

Listy jsou lichozpeřené, složené z několika lístků. Na jaře jeřáb kvete drobnými bílými květy seskupenými do okolíků, které na podzim dozrávají v oranžově červené malvice – jeřabiny. Ty mají pestré využití nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství.

Zázračné kuličky

Zářivé plody jeřábu v sobě ukrývají mnoho zdraví prospěšných látek, jako je vitamin C, karotenoidy, organické kyseliny, taniny a flavonoidy. V syrovém stavu jsou mírně jedovaté, obsahují totiž parasorbinovou kyselinu, která může způsobovat podráždění žaludku a při vyšším množství i otravu.

Po usušení nebo tepelném zpracování se ale jejich škodlivé účinky neutralizují. Využít je můžete k přípravě zavařenin, kompotů, sirupů, likéru, vína nebo čaje.

Jak jeřabiny prospívají zdraví?

  • Plody jeřábu ptačího jsou bohaté na vitamin C, který podporuje imunitní systém, pomáhá tělu bojovat proti infekcím a nachlazení, a také podporuje tvorbu kolagenu, což je důležité pro zdraví kůže a cév.
  • Obsah organických kyselin a vlákniny v jeřabinách přispívá ke zlepšení trávení. Podporují tvorbu žaludečních šťáv a mají lehce projímavý účinek, takže mohou ulevit při zácpě.
  • Mají močopudné účinky, používají se k vyplavení močových kamenů a při potížích s ledvinami.
  • Díky obsahu karotenoidů a flavonoidů působí jeřabiny jako silné antioxidanty. Tyto látky chrání buňky před poškozením volnými radikály, což může pomáhat v prevenci srdečních nebo nádorových onemocnění.
  • Prospívají kloubům, ulevují při revmatických bolestech a mírní příznaky dny.
  • Čaj z jeřabin ulevuje při nachlazení, bolestech v krku a kašli, sirup pomáhá mírnit chrapot.

Návod na sušení jeřabin

  1. Vyberte zdravé, nepoškozené plody, propláchněte je vodou a osušte utěrkou.
  2. Jeřabiny rozložte na síto nebo plech a vložte je do sušičky nebo trouby. Sušte je několik hodin při 40 ºC, pravidelně otvírejte dvířka, aby mohla unikat vlhkost. Správně usušené plody jsou tmavé, svraštělé a mají kyselou chuť.
  3. Usušené jeřabiny uložte do uzavíratelné sklenice na tmavé místo.

Související články