Difenbachie je tropická rostlina, která se vyskytuje především ve Střední a Jižní Americe. Mezi nejrozšířenější druhy se řadí například difenbachie skvrnitá, difenbachie pestrá a difenbachie bowmanii. Celkový počet druhů difenbachie však přesahuje tři desítky.

Difenbachie na sebe dokážou vázat škodliviny z prostředí, a čistit tak vzduch, což z nich společně s impozantním vzhledem dělá jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin.

Difenbachie by se ale neměla pěstovat v bytech, kde se pohybují malé děti nebo domácí zvířata. Je totiž jedovatá. Zejména stonek, ale i jiné části rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého. Ty dráždí pokožku, oči i sliznici. Na kůži vyvolává šťáva z rostliny podráždění, pálení, svědění, někdy i puchýře, dostane-li se do oka, může způsobit jeho poškození nebo i dočasnou slepotu. Jako první pomoc se doporučuje vypít roztok jedlé sody - a potom honem k lékaři.

Jak pěstovat difenbachii

Pěstování difenbachie je náročnější, protože se jedná o tropickou rostlinu náročnou na teplotu i vzdušnou vlhkost. V létě potřebuje vyšší teploty, ideálně do 30 °C. V zimě vyhovuje rostlině nejlépe teplota kolem 18 °C. Teploty pod 14 °C jsou pro rostlinu celoročně nebezpečné. Difenbachii je vhodné postavit na místo bez přímého slunečního záření, ale s dostatkem světla. Nesnáší průvan, proto bychom ji neměli pěstovat blízko dveří. Nevhodná jsou také místa v blízkosti topení, které vysušuje vzduch.

Jak množit difenbachii? Podívejte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Zálivka a hnojení

Většina druhů difenbachie potřebuje na jaře a v létě štědrou zálivku v pravidelných intervalech, aby substrát nikdy nestihl vyschnout. V zimě je potřeba zálivku omezit. Nejvhodnější je dešťová nebo odstátá voda.

Na jaře a v létě difenbachii jednou za 14 dní přihnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné rosení, zvláště pěstujeme-li difenbachii v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu.

Přesazování

Difenbachii přesazujeme jednou za dva roky, popřípadě tehdy, když je jí stávající květináč malý. Použijeme dobře propustný substrát, ideálně rašelinu. Při přesazování zkontrolujeme kořeny a ty špatné odřízneme, to samé učiníme i se špatnými listy či výhonky. Vzhledem k tomu, že je difenbachie jedovatá, je doporučováno při přesazování používat rukavice.

Zdroj: Dům&Zahrada, ceskestavby.cz, kouzelnebydleni.cz

Související články