Sušení bylinek ve svazcích představuje osvědčený způsob, však se také často využívá. Pokud však plánujete sušit rostliny s většími a tuhými listy jako například bobkový list nebo šalvěj, měli byste je sušit rozložené v ploše. Tak aby vzduch proudil ze všech stran. A právě pro tento případ se vám hodí sušák ze starého obrazového rámu, který si hravě zhotovíte.

S pěstováním bylin teprve začínáte? Pomůže vám právě tohle video:

Zdroj: Youtube

Nachystejte si

Nemáte doma žádný starý rám? Seženete ho třeba na bleším trhu nebo se podívejte v některém vetešnictví či bazaru s nábytkem. Dále si připravte síť proti hmyzu, instalační pásku se suchým zipem na tuto síť, 4 háčky (nebo 4 očka) na zavěšení rámu a hřebíky, špachtli, provázek, kladivo a nůž.

Jak na to

Starý rám očistěte, pokud na něm vidíte ještě nějaký háček, zbavte se ho. Podle rozměrů rámu si připravte velikost sítě proti hmyzu. Pak z vnitřní strany rámu přilepte instalační pásku se suchým zipem, kterou v rozích seřízněte.

Na suchý zip položte síť proti hmyzu a špachtlí ji přitlačte na pásku se suchým zipem. Přesahy sítě odřízněte, potom k rámu přitlučte závěsná očka – na 4 místa (do rohů nebo poblíž rohů rámu). Jimi provlečte provázek, abyste mohli rám zavěsit na suché a teplé místo.

Jeden vám nestačí?

Pokud sušíte větší množství bylin, vyplatí se několik síťových rámů. Můžete je zavěsit nad sebe, ve vzdálenosti asi 15 cm, a získáte spoustu místa.

Kde najdete další zahradní DIY postupy

Tento návod jsme pro vás vybrali z publikace Zahradní projekty pro kutily, které jsou určené pro všechny lidi „se zelenými prsty“. Knihu vydalo nakladatelství Kazda.

Najdete v ní celou řadu návodných postupů včetně regálů vyrobených z bedýnek na ovoce (třeba na nářadí) nebo venkovního stojanu na rostliny ze starého žebříku, zahradního sekretáře z nepoužívané truhly a jiných. Ale vaší zahradě přijde vhod i pařeniště, vyvýšený záhon pro pěstování, aby vás tolik nebolela záda, nebo třeba malé jezírko v nádobě.

Zdroj: Nakladatelství Kazda, allrecipes.com

Související články