Hnojení zeleniny a květin může být někdy doslova vědecká disciplína. Ale co když vám řekneme, že jedním z nejlepších pomocníků pro vaše rostliny může být obyčejné droždí, které obvykle najdete v kuchyni? Tato nenápadná surovina, známá hlavně z pekařského průmyslu, se může stát zázračným doplňkem vašeho zahradnického arzenálu.

Proč je lepší hnojivo z droždí než nějaké koupené?

Droždí je plné vitaminů skupiny B, minerálů, jako je draslík, fosfor, hořčík, a mnoha dalších živin, které podporují zdraví a růst rostlin. Na rozdíl od mnohých průmyslově vyráběných hnojiv, droždí nezatěžuje půdu chemickými látkami, což zabraňuje jejímu vyčerpání a udržuje biologickou rovnováhu. Díky tomu rostliny nejenže lépe rostou, ale plody jsou často chutnější a vysoce nutriční.

Zdroj: Youtube

Na co použít hnojivo z droždí?

Hnojivo z droždí je všestranný pomocník. Můžete jej použít pro podporu růstu zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, okurky, ale je výborné i pro ovocné stromy a keře.

Nezapomeňte jej ale také vyzkoušet na okrasných květinách – budou ho milovat růže, které díky němu lépe nasazují nové pupeny a květy, ale také orchideje a muškáty ocení jeho bohatou nabídku živin a odvděčí se vám krásnými květy a zdravým vzhledem.

Jak správně namíchat hnojivo z droždí?

Namíchání hnojiva z droždí je snadnější, než se zdá. Stačí rozpustit pět kostek droždí v litru vlažné vody. Tuto směs nalijte do větší nádoby, přikryjte gázou a nechte dva dny fermentovat na teplém místě.

Po kvašení roztok řádně promíchejte a rozřeďte deseti litry odstáté vody. Váš výživný koktejl je připraven k aplikaci na záhony – ideálně ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí přímo na listy rostlin.

Kde se ještě droždí hodí?

Kromě toho, že podporuje zdravý růst rostlin, může droždí sloužit i jako přirozený ochránce proti škůdcům. Přirozený způsob, jak se zbavit slimáků, je například využití pastí s droždím.

Tyto pasti využívají fermentující směs suchého droždí, soli, cukru a teplé vody v otevřených sklenicích, do kterých slimáci zalezou a utopí se. Sklenice se umisťují do zahrady ve vzdálenosti 180 až 250 cm a pravidelně se čistí.

Droždí můžete skvěle využít i jako urychlovač kompostování. Přidáním droždí do vašeho kompostu můžete zrychlit rozklad organického materiálu a vrátit živiny zpět do půdy.

Japonská metoda bokashi, která používá fermentaci pro přeměnu kuchyňského odpadu na kompost, je na tomto principu založena. Droždí v této metodě pracuje s kyselinou mléčnou a vodou na rychlém rozkládání odpadků a produkci tekutého hnojiva.

Nakonec, droždí je také vynikající potravou pro prospěšný hmyz, jako jsou včely a slunéčka sedmitečná, který pomáhá v boji proti škůdcům. Směs pivovarského droždí, medu a vody rozmístěná po zahradě může přilákat tyto užitečné pomocníky a podpořit jejich aktivitu v boji proti škodlivému hmyzu.

Tak co, přidáte se k zelené revoluci s droždím v hlavní roli?

Zdroj: https://magazindoma.cz, https://www.ireceptar.cz, https://www.hunker.com

Související články