Stručný souhrn z článku

  • Elektrifikace venkovních prostorů vyžaduje důkladné plánování a ochranu před vlhkostí, s komponenty alespoň s krytím IP44.
  • Pro trvalé venkovní elektrické přípojky je doporučeno použít podzemní kabely, které jsou bezpečnější a estetičtější než prodlužovací šňůry.
  • Současné technologie umožňují integraci chytrých systémů pro venkovní osvětlení a zavlažování, stejně jako nízkonapěťové nebo solární řešení pro osvětlení.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Elektrifikace pozemku však také znamená důkladné plánování: je třeba myslet nejen na osvětlení obrub, teras, cestiček nebo čerpadla u jezírka, ale i přípojky pro mnohé zahradní pomocníky jako elektrické sekačky, vertikutátory nebo elektrické nůžky na živý plot. A s rostoucím podílem elektromobility třeba i na vlastní nabíjecí stanici.

Podívejte se na 100 zajímavých tipů na osvětlení zahrady:

Zdroj: Youtube

Z hlediska norem se zahrada považuje za vlhké prostředí. Venkovní elektroinstalace je vystavena povětrnostním vlivům a podstatně většímu zatížení než v domě nebo bytě. Tomu je třeba přizpůsobit výběr komponentů i ochranu venkovního prostoru. Všechny součásti elektroinstalace – od podzemního kabelu až po venkovní zásuvku – musí zvládnout vlhkost a stříkající vodu, takže by měly mít alespoň tzv. stupeň krytí IP44 či více.

Pod zem

Pro přechodné využití během občasného víkendu na chatě nejspíš postačí natáhnout venkovní prodlužovačky s odpovídajícím stupněm ochrany, které se při odjezdu zase stočí a uschovají pod střechu. Pokud však mají být spotřebiče jako zahradní osvětlení nebo čerpadlo v jezírku zásobovány elektřinou trvale, vyplatí se položit podzemní kabely.

Rozvody válející se na povrchu zvyšují riziko zakopnutí nebo dokonce přeseknutí sekačkou. Podzemní kabel položený hluboko pod trávníkem či záhonem zajistí celoroční dodávku elektřiny na zahradě bezproblémově a bezpečně. Venkovní obvod se obsluhuje v rozvodné skříni uvnitř domu a instalovat by se měl také proudový chránič. Nejenže jde o povinnost, výrazně také přispívá k bezpečnému provozu.

Svépomocí jen s dozorem

Ideální je položit kabely již při zakládání zahrady, aby se později nemusely rozkopávat a ničit záhony. Pokud není jisté, kde všude bude elektřina potřeba, lze nejprve položit chráničky a kabely natáhnout později. Stejně jako při každé práci je i zde vhodné vytvořit si nejprve plán. Než se definitivně stanoví počet elektrických přípojek, pomůže náčrtek půdorysu zahrady, s nímž se lze v klidu procházet po zahradě a vyznačit zásuvky, světla či jiné elektrické přípojky.

I tentokrát však platí obecné pravidlo pro elektroinstalace, totiž že více je lépe než méně. Nakonec se na plánku vyznačí, kudy mají podzemní kabely vést, aby se předešlo ostrým obloukům a křížení s jiným vedením. Počítat se musí také s průchodkami do domu. Klidný spánek zajistí konzultace s elektrikářem před realizací – ten po dohodě provede odborný dozor a následnou revizi.

Bez bagru ani ránu

Ukládání kabelů do země je poměrně jednoduchá práce, pokud s ní pomáhá patřičná mechanizace. Ruční výkop se dnes provádí už jen tam, kde to jinak nejde. Komu by se také chtělo ručně kopat rýhu minimálně 70 cm hlubokou a alespoň 30 cm širokou – tedy na šířku cihly? Pokud by se mělo souběžně položit ještě jiné vedení, dle příslušné normy je nutné kopat do šířky i více. A to nemluvíme o délce…

Z výkopu je radno odstranit kameny a dno vysypat zhruba 15cm vrstvou písku. Kabely typově určené k podzemní instalaci se musí uložit do korugovaných kabelových chrániček – ideálně ještě před pokládkou, jejich protahování tak půjde lépe. Výhodou chrániček není jen ochrana samotných kabelů, ale také například možnost pozdějšího natažení nové kabeláže bez nutnosti provádět celý výkop znovu. Položenou kabeláž by měl zkontrolovat a zapojit elektrikář, teprve potom se zakryje cihlami nebo deskami, na ně se natáhne výstražná fólie a pak se příkop zasype zeminou.

Chytré systémy

Při výběru jednotlivých spotřebičů se představivosti meze nekladou. Vodítkem může být nejen design a účel, ale v dnešní době také možnost propojení do chytrých domácích systémů, které zvyšují komfort i venkovních prostor. Například venkovní osvětlení nebo čerpadla v jezírku je možné pohodlně ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu či pouhým hlasovým příkazem.

V kombinaci se senzory soumraku lze zahradní zavlažování zapnout až po setmění a opět vypnout pomocí časového řízení. Snímače pohybu zajistí, že se zavlažování trávníku automaticky zastaví, když chce někdo z domácích přejít přes zahradu.

Úsporně a bezpečně
Efektivní zahradní osvětlení nutně nevyžaduje kabeláž 230 V, se svítidly založenými na nízkonapěťové technologii lze na zahradě provozovat vysoce svítivé LED diody úsporně a prakticky bez nebezpečí. Pro zákoutí, kam se nevyplatí kopat samostatný přívod, přicházejí v úvahu také solární řešení: malé fotovoltaické moduly se dnes běžně používají a dodávají dostatek elektřiny k osvětlení zahradní boudy nebo cesty přes noc. Pamatovat by se mělo také na sousedy – světelný smog může rušit okolí, což lze zohlednit vhodnou výškou a směrováním světla, nejlépe do stran a dolů.

Výběr produktů z galerie

Elegantní sloupkové svítidlo Elba je vhodné třeba k nepřímému osvětlení zahradního chodníčku, vstupu do domu nebo garáže. Je vyrobeno z vysoce kvalitního hliníku v černé barvě, stínidlo je z polykarbonátu. Svítidlo s integrovaným LED modulem s příkonem 10 W se připojuje na běžný rozvod 230 V. Cena 899 Kč. www.mountfield.cz

Chytrý wifi LED pásek Nedis od délky 5 m má nejen nastavitelnou barvu světla, ale je i kompatibilní s Google Assistant a Amazon Alexa. Venkovní instalace probíhá s pomocí trafa na 24 V. Cena 1 989 Kč. www.alza.cz

Solární nástěnné svítidlo LED/0,55W/3,7V IP65 s externím panelem lze umístit do prostoru bez slunečního svitu a solární panel pak do místa, kde na něj bude dopadat sluneční záření. Svítidlo disponuje čidlem pohybu a soumraku a dokáže svítit až 8 hodin. Cena 390 Kč. www.svet-svitidel.cz

Venkovní zásuvkový sloupek v kombinaci s osvětlením najde praktické využití třeba u garážového stání či na kraji terasy. Do svítilny na 230 V s paticí E27 lze umístit například úspornou LED žárovku. Zásuvka je jištěna 16A jističem, takže do ní jdou připojit spotřebiče o celkovém příkonu až 3 600 W. Cena 995 Kč. www.zasuvka.eu

Zahradní zapichovací sloupek se dvěma zásuvkami na 230 V a spínacími hodinami s přívodním kabelem délky 1,5 m je mobilní či dočasnou variantou pevné instalace venkovního rozvodu elektrické energie po zahradě. Cena 529 Kč. www.mojeelektro.cz

Venkovní zásuvka SmartLife s krytím IP66 se dá snadno připojit přes wifi do aplikace v mobilu. Kromě přímého ovládání lze i nastavit automatiku vypínání a zapínání – třeba podle denního a týdenního harmonogramu nebo časového odpočtu. Cena 999 Kč. www.hornbach.cz

Stupně krytí
Zkratka IP je parametr, který udává odolnost výrobku proti vniknutí pevných těles a vody. Čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. První číslo dvojčíslí znamená stupeň ochrany osob před nebezpečným dotykem a kontaktem s cizími předměty, druhá číslice definuje stupeň ochrany před proniknutím vody. Pro exteriérové elektroinstalace se běžně používají třídy IP44–69 v závislosti na umístění spotřebiče – od zásuvky na fasádě (IP44) až po trvale ponořené osvětlení zahradního bazénku (IP68) nebo přípojku na vapku na umývání auta (IP69).

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 11/2023.

Zdroj: Dům&Zahrada