Gloxínie (Sinningia) stejně jako africké fialky patří do čeledi podpětovitých. Jejich domovinou je Střední a Jižní Amerika. Většina z těchto půvabných pokojovek, které potkáte v zahradních centrech, jsou hybridy, jež vznikly křížením Sinningia speciosa s mnoha dalšími druhy, jako je Sinningia villosa nebo Sinningia helleri.

Název gloxínie je zavádějící: rod Sinningia má v češtině i v jiných jazycích poněkud matoucí jméno gloxínie, a může tak být zaměňován s rodem Gloxinia (gloxiniovka). Je to složitý příběh, který si můžete přečíst třeba na wikipedii.

Po dlouhém kvetení dlouhý odpočinek

Gloxínie je sezónní rostlina, která vyrůstá z hlízy a má aktivní období růstu a kvetení, po němž následuje dlouhé období klidu. Velké hřebenité listy vyrůstají v nízké růžici a květy se objevují uprostřed listů. 

Když gloxínie začne kvést, trvá to i několik měsíců. Jejich rozměrné květy mohou být bílé, růžové, červené, fialové nebo dvoubarevné. Mohou mít také hladké nebo nařasené okraje okvětních lístků a květy jednoduché nebo dvojité. Každá rostlina může během jednoho cyklu vytvořit několik desítek květů.

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat gloxínie

Gloxínie lze pěstovat třemi způsoby: zakoupením předpěstované rostliny, výsadbou hlíz nebo výsevem semen. 

Koupě rostliny v květináči

Gloxínie dostanete na jaře v zahradnických centrech a celoročně v květinářstvích. Zakoupením dospělé rostliny získáte náskok v době kvetení, protože většina rostlin má v době nákupu již poupata.

Pěstování z hlízy

Zploštělé hlízy jsou k dostání na jaře v zahradnických centrech nebo květinářstvích a často mají při koupi klíčky. Jakmile je donesete domů, zasaďte hlízy do nádoby, která nabízí dva centimetry prostoru pro růst po obou stranách hlízy

Nádobu naplňte předem navlhčenou půdou. Můžete použít standardní zeminu pro pokojové rostliny smíchanou s trochou písku pro lepší odvodnění nebo substrát pro sukulenty. Trocha keramzitu na dně nádoby s rostlinami zabrání přemokření.

Hlízu vložte do substrátu dutou stranou nahoru a přikryjte asi čtvrtcentimetrovou vrstvou substrátu. Půdu dobře zalijte a květináč umístěte na místo s jasným, nepřímým světlem. Velké květy by se měly objevit asi 4 měsíce po zasazení hlíz. 

Výsev gloxínie ze semen

Semena můžete sbírat z lusků, které dozrávají po uvadnutí květů, nebo si je můžete objednat. Trvá asi šest měsíců, než rostliny pěstované ze semínek vykvetou. 

Nejlepší světlo pro gloxínie

Při pěstování těchto půvabných rostlin je důležité správně zvolit světlo, které by mělo být jasné, ale rozptýlené. Vyhledejte místo, které poskytuje jasné nepřímé světlo. 

Na přímém slunci může dojít ke skvrnitosti nebo spálení listů. Slabé světlo zase omezí kvetení a může vyvolat problémy, jako je hniloba kořenů. 

Jak často zalévat gloxínie 

V ideálním případě by měl být substrát pro gloxínie udržován mírně, ale trvale vlhký. Používejte květináče s dobrou drenáží. Nedovolte, aby rostliny vyschly, ale také je nepřelévejte. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů. 

Než vezmete do ruky konvičku se zálivkou, zkontrolujte prstem vlhkost půdy. Při zalévání zavlažujte pěstební substrát, nikoliv rostlinu. Snažte se vyhnout stříkání vody na listy, protože to může způsobit hnědé skvrny na listech.

Jak pečovat o gloxínii

Tato pokojová rostlina má poměrně nízké nároky na péči. Každý měsíc ji hnojte tekutým organickým hnojivem na květiny ředěným v poloviční síle než u ostatních pokojovek. 

Dalším úkolem je odstřihávání květů po uvadnutí. Tím podpoříte tvorbu nových květů a prodloužíte dobu kvetení. 

Pěstování gloxínií po odkvětu nemá moc šancí

Další pěstování po odkvětu nebývá příliš úspěšné. Hlízy hybridů jsou většinou příliš malé, než aby přežily několikaměsíční fázi sucha. 

Navíc pokusy o jejich znovuvykvetení mohou stát hodně námahy: rostliny je třeba přenést na velmi světlé místo. Hlízu nechte v květináči a zalévejte jednou za dva až tři týdny. Doporučená teplota v zimních měsících je 20 až 25° Celsia.

Související články