Hniloba špiček plodů rajčat je způsobena nedostatkem vápníku v plodech, což má za následek nedostatečnou pevnost buněčných stěn.

Může za to nepravidelné zalévání vedoucí k nedostatku příjmu živin nebo nadměrné použití hnojiv s vysokým obsahem dusíku, které sice podporuje rychlý růst rostlin, ale může způsobit nedostatek vápníku v plodech. Dalším faktorem mohou být stresové podmínky, jako je sucho, nadměrná vlhkost, extrémní teploty nebo poškození kořenů.

Jak hnilobě předejít

Prvním krokem je pravidelné a rovnoměrné zavlažování. Udržování stabilní vlhkosti půdy je klíčové pro správný příjem vápníku. Dalším krokem je správná výživa.

Používání vyvážených hnojiv a přidání vápníku do půdy může pomoci předcházet nedostatku tohoto minerálu. Mulčování kolem rostlin pomáhá udržovat stabilní vlhkost půdy a zabraňuje jejímu rychlému vysychání. 

Podívejte se na další tipy, jak na hnilobu, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

První pomoc proti hnilobě

Pokud již dojde k hnilobě špiček plodů, existují některá opatření, která mohou pomoci minimalizovat škody. Ihned odstraňte všechny plody s příznaky hniloby, aby se zabránilo šíření problému na ty zdravé. 

Dále listy postříkejte hnojivem s vyšším obsahem vápníku, a to při prvních příznacích nebo na konci sezony při dozrávání plodů. Hnojivo aplikujte výhradně postřikem na listy, protože se jedná o nejúčinnější a nejrychlejší příjem vápníku v rostlině.

Vápník musí být pro rostliny v přijatelné a dostupné formě. Většinou totiž platí, že čím více hnojíme dusíkem, draslíkem a hořčíkem, tím menší množství vápníku je pro rostliny přístupné.

Dalším krokem je také zlepšení zavlažovacího režimu. Ujistěte se, že rostliny dostávají dostatečné množství vody, zejména v období vysokých teplot a sucha. Kontrola pH půdy je rovněž důležitá. To by mělo být v rozmezí 6,0 až 6,8.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, levnepostriky.cz

Související články