Hortenzie existují v mnoha různých druzích a kultivarech a je těžké si bez nich zahradu vůbec představit. Dnes se soustředíme na hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata).

Jako většina druhů, i tato pochází z východní Asie. Její divoká forma je rozšířena v Číně, Japonsku a Rusku. Roste jako vzpřímený keř, který v dospělosti dosahuje výšky přibližně 2 až 4 metry a šířky 2 až 3 metry. 

Období květu u hortenzie latnaté se pohybuje mezi červencem a říjnem. Díky tomu se řadí mezi pozdně kvetoucí druhy hortenzií. Kuželovité laty jsou složeny ze sterilních květů, každý se třemi až čtyřmi ozdobnými, zaoblenými kališními lístky, a jemnými, spíše nenápadnými, plodnými květy.

Hortenzie latnatá kvete v závislosti na kultivaru růžově, nebo bíle až krémově bíle, v kombinaci se světle zelenou. Ke konci kvetení bílé kultivary také často zrůžoví. 

Hortenzie a včely

U většiny druhů a kultivarů hortenzií dominují sterilní květy. Včely a jiný hmyz v nich tedy nenacházejí potravu. Existují však i kultivary, které mají vyšší podíl na nektar bohatých, voňavých a plodných květů, díky čemuž se stávají pro včely atraktivní. Mezi ně patří například ‚Tardiva‘ a ‚Kyushu‘.

Pěstování hortenzie latnaté

Péče o tento něžný keř se podobá pěstování jakéhokoli jiného druhu hortenzie. 

Stanoviště

Na rozdíl od mnoha svých příbuzných hortenzií, Hydrangea paniculata miluje slunce. I když mohou přežít ve stinnějších podmínkách, není to ono. Pokud žijete v teplejších oblastech, doporučuje se odpolední zastínění během horkých dnů.

Zálivka

Hortenzii zalévejte opatrně a nedovolte, aby kapky padaly na listy a květy. Protože milují slunce, vyžadují častější přísun vláhy než jejich stínomilné příbuzné. Pokud vidíte, že keře mají povislé listy, je čas je zalít, a to zejména během horkého léta. Půda by měla zůstat stále vlhká.

Půda

Hortenzie preferují dobře propustnou půdu, která je stále vlhká, ale ne přemokřená. Příliš mokrá zemina může vést k problémům, jako je hniloba kořenů, proto je lepší nevysazovat je tam, kde je hodně jílu, nebo je nutné vytvořit kvalitní drenáž. Snášejí půdy od kyselých po zásadité.

Mrazuvzdornost

Latnaté hortenzie jsou velmi odolné vůči chladu a naštěstí se jim stejně dobře daří i v horku. Pokud je plánujete pěstovat v teplejším klimatu, poskytněte jim trochu odpoledního stínu. 

Hnojení

Ani v oblasti výživy nejsou tyto rostliny nijak zvlášť náročné. Přidání základního NPK hnojiva na jaře by jim mělo vystačit na celou sezónu. S hnojením to raději nepřehánějte, jinak hrozí rychlý růst a oslabení stonků, které neunesou váhu velkých květů.

Péče

Jakmile se hortenzie dobře zakoření, jediná činnost, kterou od vás bude vyžadovat, je pravidelné zavlažování. Co se týká odkvetlých květů, je jen na vás, zda je odstraníte, nebo je necháte jako zimní ozdobu zahrady.

Prořezávání

Latnaté hortenzie kvetou na novém dřevě, a tak máte poměrně větší flexibilitu při načasování této činnosti. Obecně se doporučuje prořez provádět na podzim po odkvětu nebo na jaře, když začínají rašit. Pokud některé z těchto časových oken zmeškáte, buďte trochu opatrnější a ujistěte se, že na stoncích, které chcete odstranit, nejsou žádná poupata. 

Řez hortenzií

Zdroj: Youtube

Co dělat, když hortenzie nekvete?

Může to být tím, že rostlina není dobře zakořeněná a bude potřebovat několik sezón, než se usadí. Existují však i další důvody, proč hortenzie nemusí kvést:

  • Řez ve špatnou dobu: provádějte řez v klidovém období, jinak můžete neúmyslně odstranit poupata.
  • Příliš mnoho stínu: stín může ovlivnit kvetení. Pokud rostlina nemá alespoň čtyři hodiny přímého slunce nebo filtrovaného slunce po celý den, může mít s nasazováním květů problémy. 

Zdroj: plantura.garden, epicgardening.com

Související články