Odstraňování květenství zajistí, že energie, kterou rostlina disponuje, směřuje na tvorbu nových květenství, a nikoli na produkci semen. Tím se prodlužuje období kvetení a podporuje růst rostliny. To ale platí pouze u nových druhů hortenzií, o nichž si povíme níže.

U většiny běžně pěstovaných hortenzií má odstraňování květů hlavně estetický přínos, protože vytváří úhledný a čistý vzhled rostlin.

Nepleťte si odstraňování květů s prořezáváním. To zahrnuje odříznutí velkých částí dřeva a stonků rostliny. Při odstraňování květů se pouze odstřihnou odkvetlé květy a co nejmenší část stonku. Nejvhodnější doba pro tuto činnost závisí na druhu, který pěstujete.

Nové dřevité hortenzie

Nové dřevité odrůdy hortenzií kvetou na mladých výhoncích. Květní pupeny se vyvinou brzy na jaře na stoncích, které keř začne vytvářet, jakmile se probere ze zimního spánku. Patří sem hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) a hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata).

Odstraňování květů u těchto hortenzií není pro jejich zdraví nijak zásadní. Je to spíše estetická volba. A u některých hortenzií mohou být uschlé květy samy o sobě docela atraktivní. Zejména pokud žijete v chladnějším podnebí, si můžete užívat jejich krásných podzimních barev.  

Staré dřevité hortenzie

Tyto odrůdy kvetou na dvouletých výhoncích. Květní pupeny pro příští rok si vytvoří ihned poté, co odkvetou. Květní poupata tedy zůstávají na rostlinách celý rok a čekají na léto, kdy dostanou pokyn k vykvetení. Mezi staré dřevité hortenzie patří hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia), hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata) a hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla).

Ani tyto hortenzie není třeba od suchých květů čistit, pokud netrváte na bezchybném vzhledu. A rozhodně to nepřiměje rostliny v této sezóně znovu vykvést. Od srpna buďte při odstraňování suchých květů opatrní, protože v té době se začnou vyvíjet květní pupeny a mohli byste si zničit základ květů na příští sezónu.

Velká novinka: Opakovaně kvetoucí hortenzie

Opravdový šlechtitelský majstrštyk se povedl zahradníkům z Bailey Nurseries v Minnesotě v USA. Před dvaceti lety se jim podařilo vyšlechtit hortenzii, která kvete jak na starém, tak na novém dřevě a během sezóny opakovaně nasazuje nové květy, pokud jsou uschlé odstraněny. Takto v našich podmínkách dokáže kvést nepřetržitě až 5 měsíců – od června do října. Ještě lepší je, že v posledních letech ji můžete koupit i v našich zahradních centrech.

Zdroj: Youtube

Tento zahradnický úspěch nese název hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) ´Bailmer Endless Summer´® a je patentově chráněný. Vlastnostmi i vzhledem se podobá hortenzii velkolisté, protože to je vylepšený kultivar této nejoblíbenější hortenzie. A stejně dokáže měnit barvu podle pH půdy, takže si můžete zvolit, zda chcete růžovou, či modrou.

Brzy se objevily další variety této „nové hortenzie“, například 'White Wedding', 'Seaside Serenade', 'Pop Star' a 'Let's Dance', ale pouze některé z nich koupíte i u nás.

Související články