Díky své kráse jsou hortenzie univerzální a běžně pěstované květiny na zahradě. Ale jsou také dost citlivé. Jejich krása přijde vniveč, jakmile začnou květy vadnout, pak následuje hnědnutí a jejich rychlý konec.

Dehydratace hortenzie

Pro vadnoucí květy hortenzií existuje mnoho důvodů. Jednou z hlavních příčin je stres ze špatného hospodaření s vodou, který může být způsoben jak přemokřením, tak nedostatečnou vláhou. Hortenzie patří k těm květinám, které potřebují neustále vlhkou půdu, berou totiž část svého jména: ´hydra´ - voda, velmi vážně.  

Když hortenzie zažívají stres z tepla a sucha, zůstávají průduchy rostliny otevřené ve snaze absorbovat vodní páru z okolí. To bohužel vede k tomu, že více vody ztrácí, než získávají, což nakonec vede k vadnutí. Pokud se rostlina ani po zálivce do rána nevzpamatuje, je to známka vážného stresu. V takových případech pomůže instalace kapkové závlahy nebo přemístění rostliny. Pomůže také zapracování organické hmoty do půdy, což zlepší zadržování vlhkosti a obsah živin. Mulčování je také velmi prospěšné.

Nedostatečnou zálivku také poznáte na listech, které vadnou a získají hnědé, křupavé okraje, nebo vypadají spáleně. Naopak u přemokřených rostlin mohou listy žloutnout. Toto je častá, ale nikoliv jediná příčina vadnutí hortenzií.

Stres z vedra

K vadnutí květů také dochází, když jsou rostliny vystaveny silnému slunci, nebo v opravdu horkých dnech. Proti tomu existuje jediná obrana: každý druhý den pořádně a do hloubky zalít. Po důkladné zálivce po horkém dni by se květy měly přes noc vzpamatovat. Ale jednejte rychle. Vícedenní vadnutí může přejít v hnědnutí květů.  

Nedostatek slunečního světla

Pro zdraví většiny hortenzií je zásadní také světlo. Zatímco hortenzie velkolisté dávají přednost stinnému stanovišti, hortenzie latnaté vyžadují v průměru 6-8 hodin slunečního svitu denně.

Ideální je zajistit přímé sluneční světlo ráno a pozdě odpoledne a částečné zastínění v poledne a po poledni. Dlouhodobý nedostatek slunečního světla způsobí, že listy budou slabé a ochablé.

Nadměrné množství dusíku

Pokud vadnutí přetrvává, i když má rostlina zajištěné vlhké prostředí a ochranu před sluncem, může být příčinou nadbytek dusíku nebo celkové přehnojení. Tyto dvě příčiny způsobí, že rostliny vyrostou velmi rychle, ale jsou slabé a vytáhlé. Tato nerovnováha je obzvláště patrná, když křehké stonky neudrží velká květenství a ta se sklánějí k zemi.

Špatné hnojení může také narušit kořeny a zhoršit absorpci vody. Při hnojení hortenzií proto používejte hnojiva s postupným uvolňováním a s vyváženým poměrem látek.

Další důvody, proč dochází k vadnutí hortenzií:

  • Skvrny, které nejsou způsobeny spálením od slunce, značí, že rostlina je nemocná.
  • Škůdci, jako jsou mšice či svilušky, mohou z hortenzie vysávat energii a způsobit vadnutí.
  • Nemoci, jako je padlí či kořenová hniloba, mohou být také příčinou toho, že vaše rostlina nevypadá dobře.

Související články