Divoká forma hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) pochází z Japonska, do Evropy se dostala kolem roku 1790. Od té doby prošla velkým šlechtěním, takže dnes existuje široká škála kultivarů.

Hortenzie velkolistá roste jako vzpřímený polokeř a dorůstá výšky asi 1 až 2 metry a šířky až 2,5 metru. Tvoří protilehlé až 15 centimetrů dlouhé listy zužující se do špičky. Ty se objevují v intenzivní zelené barvě a jejich okraj je zubatý. 

V době květu od června do září se nad listy otevírají četné deštníkové laty, které se skládají ze sterilních výstavních květů a skrytých květů plodných. Laty mají zploštělý nebo kulovitý tvar, přičemž kulovité květní hlávky jsou zcela sterilní. 

Proč je sázet?

Hortenzie velkolistá je elegantním doplňkem stinných míst. Neexistuje příliš mnoho rostlin, které vytvářejí tak velké a nápadné květy při tak malém množství slunečního svitu. Sytě zelené listy tvoří dokonalou kulisu pro její růžové či modré květy.

Tyto polokeře jsou poměrně nenáročné na údržbu ani nevyžadují časté stříhání. Pokud se rozhodnete suché květy před zimou ostříhat, můžete je použít do krásných aranžmá.

Výsadba velkolisté hortenzie

Tyto rostliny lze vysazovat po celý rok. Nejvhodnější dobou je však jaro. Rostliny tak získají dostatečný čas k zakořenění.

Ideálním místem pro velkolisté hortenzie je polostinné, před větrem chráněné místo v zahradě nebo na balkoně. Příliš jim nevyhovuje místo na plném slunci, především kvůli jejich vysokým nárokům na zálivku. Voda se tam příliš rychle odpařuje, takže rostlinám vadnou listy i květy. Kromě toho se mohou při silném slunečním záření snadno spálit.

Vysazujte je do dobře propustné a mírně kyselé půdy s vysokým obsahem humusu a živin. Speciální zemina s nízkou hodnotou pH pro hortenzie se prodává v zahradnických prodejnách a je vhodná i pro výsadbu do květináčů.

Na zahradě si můžete podobný substrát snadno vyrobit sami. Písčité a na živiny chudé zahradní půdy, stejně jako příliš těžké a jílovité, je třeba smíchat s kvalitní zeminou, nebo kompostem. Zvláště těžké půdy je třeba obohatit pískem, nejlépe v poměru 2/3 zahradní zeminy a 1/3 písku. Aby pH půdy sklouzlo do kyselého pásma, přimíchejte rašelinu nebo domácí listovku.

Po výsadbě je třeba půdu kolem hortenzie zamulčovat kůrou. Ta udržuje v půdě vlhkost a zajišťuje, že hodnota pH zůstává nízká.

Tip: Aby růžová hortenzie kvetla modře, musíte ji pěstovat v kyselé půdě s pH 4,5 až 5,0, což rostlině umožňuje absorbovat více hliníku.

Jak na výsadbu hortenzie velkolisté

  • Pro výsadbu vykopejte dostatečně velkou jámu. Měla by být 1,5krát širší a hlubší než kořenový bal.
  • Poté na dno jámy nasypte substrát pro hortenzie, abyste dorovnali hloubku jámy k výšce kořenového balu. 
  • Vyjměte hortenzii z květináče a rukama rozvolněte kořeny. Tím se stimulují k větvení.
  • Umístěte rostlinu do středu výsadbové jámy a doplňte substrát.
  • Půdu dobře přitlačte a vydatně zalijte. Zejména při výsadbě v letních měsících potřebují čerstvě vysazené hortenzie velmi intenzivní zálivku.
  • Jako ochrana proti odpařování slouží vrstva mulče.

Chcete-li hortenzie velkolisté vysadit do květináčů, je nezbytné, aby měly na dně nádoby drenážní otvor, a na dno nasypte drenážní vrstvu keramzitu či štěrku. Přebytečná voda tak může při zalévání odtékat, takže nedochází k přemokření. Pro hortenzie volte glazovaný hliněný nebo plastový květináč, protože hliněné nádoby s otevřenými póry ztrácejí odpařováním mnoho vody.

Hnojení hortenzií

Hortenzie nepotřebují příliš mnoho výživy, spokojeně vyžijí z jarního hnojení. Ideálně používejte speciální výživu pro hortenzie nebo pro kyselomilné rostliny, ale dobře fungují i univerzální hnojiva.

Pokud se rozhodnete přihnojovat i na podzim, musí to být nejpozději koncem září. Pozdější dávka výživy podpoří nový růst, který nestihne vyzrát, a bude tak náchylný k poškození mrazem.

Jak a kdy řezat hortenzie velkolisté

Zdroj: Youtube

Ihned po odkvětu se doporučuje odřezat všechny odumřelé dřevěné stonky, aby se zvýšilo proudění vzduchu. Hortenzie velkolisté vytvářejí květy na starém dřevě a již na podzim zakládají poupata na příští rok, proto buďte opatrní, abyste je při řezu nepoškodili.

Na jaře, předtím než rostlina naraší, a nezapomeňte, že k tomu dochází dost pozdě, můžete odstranit jen ty části rostliny, které již neobrazily. 

Související články